Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska: Kwalifikacja wojskowa rozpoczęta. Zastąpiła rejestrację poborowych

Krzysztof M. Kaźmierczak
Pierwsi młodzi mężczyźni stawili się w poniedziałek w powiatowych komisjach lekarskich prowadzących tegoroczną kwalifikacje wojskową, która zastąpiła rejestrację poborowych tzw. stawkę do wojska. W Wielkopolsce temu obowiązkowi podlega ok. 25 tys. osób - w tym także kobiety.

Rozpoczęta w poniedziałek kwalifikacja wojskowa potrwa do 30 kwietnia. Obejmuje ona wszystkich mężczyzn urodzonych w 1994 roku oraz tych, którzy urodzili się w latach 1989-1993 i nie mieli dotąd przyznanej kategorii zdolności do służby wojskowej i mężczyzn z roczników 1992-1993, którzy mają czasową niezdolność do służby. Do kwalifikacji wzywane są także kobiety, które mają wykształcenie przydatne do służby w armii (głównie medyczne) lub je dopiero zdobywają

Pierwszy dzień kwalifikacji upływał bardzo spokojnie. W Poznaniu zgłaszały się pojedyncze osoby. Odwiedziliśmy punkt kwalifikacji mieszczący się w Domu Kultury "Wierzbak" przy ul. Wojska Polskiego. Korytarze prowadzące do pomieszczeń gdzie spisuje się i bada kwalifikowanych obwieszone były plakatami zachęcających do wstąpienie do wojska i Narodowych Sił Rezerwowych. Nie spotkaliśmy tam jednak nikogo wezwanego przed komisję. Przeprowadzający kwalifikacje przedstawiciele samorządu i wojska odmówili informacji ile osób stawiło się na wezwanie.

Spokojnie było także Powiatowej Komisji Lekarskiej nr 1 przy ul. Gronowej obsługującej Stare i Nowe Miasto. Wezwano tam na pierwszy dzień zaledwie 25 osób.

- Łącznie ta komisja zamierza wezwać 1152 osoby z rocznika 1994, w tym 38 kobiet. Dodatkowo 147 osób ze starszych roczników - poinformował nad Rafał Łopka z biura prasowego Urzędu Miasta Poznania.

W tym roku wojsko szczególnie liczy na kobiety. Obowiązkowi kwalifikacji podlegają tylko nieliczne przedstawicielki płci pięknej. Ale pani mogą także same zgłaszać się do udziału w kwalifikacji, bez względu na swoje wykształcenie (powinny to robić w Wojskowych Komendach Uzupełnień). Wojsko przeznaczyło na kwalifikacje ochotniczek dodatkową pulę pieniędzy.

- Aby nie było to dla kobiet krępujące będę wzywane przed komisję oddzielnie, w ostatniej kolejności pod koniec okresu kwalifikacji - wyjaśnia mjr Sławomir Roman, szef Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Poznaniu.

Osoby, które zostaną wezwana a nie stawią się w terminie mogą to zrobić później. Ale nie powinny lekceważyć kwalifikacji jeśli nie chcą odwiedzin policji.

- Zapominalskim przypominamy o obowiązku kwalifikacji poprzez policję lub straż miejską. To wystarcza. Dotąd nie było w Poznaniu potrzeby powiadamiać prokuratury w celu nałożenia sankcji karnych, które grożą za unikanie kwalifikacji - twierdzi mjr Sławomir Roman.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski