Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska Izba Rolnicza z nowym zarządem. Jakie podejmie decyzje?

Monika Kaczyńska
Izba Rolnicza z nowym zarządem o ziemi, mleku, trzodzie i budowie odkrywek
Izba Rolnicza z nowym zarządem o ziemi, mleku, trzodzie i budowie odkrywek Grzegorz Dembiński
Walne zgromadzenie delegatów Wielkopolskiej Izby Rolniczej wybrało nowy zarząd. Izba zajęła też stanowiska na temat handlu ziemią, sytuacji na rynkach trzody i mleka oraz planach rozbudowy kopalni odkrywkowych węgla brunatnego.

W niedzielę 31 maja 2015 r. odbyły się wybory do Rad Powiatowych Wielkopolskiej Izby Rolniczej. W 226 okręgach wyborczych na 4-letnią kadencję wybrano 410 delegatów, którzy pracować będą w 31 Radach Powiatowych. Wśród wybranych członków Rad Powiatowych znajduje się 147 osób, które po raz pierwszy pełnią tę funkcję, a 10% radnych stanowią kobiety.

W dniach od 8 do 15 czerwca br. poszczególne Rady Powiatowe ukonstytuowały się i wybrały spośród swego grona Przewodniczącego Rady oraz Delegata na Walne Zgromadzenie. W ten sposób z 31 Rad Powiatowych zostało wyłonione 62-osobowe Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Wśród tego grona znalazło się 20 nowych osób oraz 5 pań.

 Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej V kadencji wybrało nowy zarząd Izby. W jego składzie znaleźli się:

Piotr Walkowski (pow. Ostrów Wlkp.) - prezes, Bogdan Fleming (pow. Wągrowiec) - wiceprezes oraz troje członków Zarządu: Jolanta Nawrocka (pow. Konin), Jerzy Kostrzewa (pow. Grodzisk Wlkp.) i  Zbigniew Stajkowski (pow. Gniezno).

Walne Zgromadzenie wybrało także inne organy statutowe: komisję rewizyjną, delegata do Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz komisję budżetową.

Ukonstytuowana Izba postanowiła przyjąć stanowiska w ważnych dla rolników sprawach.

W stanowisku dotyczącym handlu ziemią Izba Rolnicza ujęła postulat, by do czasu wejścia w życie  nowej ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego przyjętej przez Sejm 25 czerwca bezwzględnie wstrzymać sprzedaż dużych areałów z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych na zasadzie pierwokupu. Rolnicy twierdzą, że wciąż jeszcze obowiązujące przepisy nie zabezpieczają odpowiednio interesów rolników, czyniąc z gruntów ornych przedmiot spekulacji. 

Rolnicy stoją na stanowisku, że ziemia rolna z zasobu ANR winna być sprzedawana lub wydzierżawiana rolnikom w przetargach ograniczonych, według określonych zasad, jednolitych dla całego kraju.

Podkreślają też, że sprawą nadal nie rozwiązaną jest możliwość odsprzedawania ziemi przez dzierżawców, którzy kupili ją korzystając z prawa pierwokupu. WIR stoi na stanowisku, że przepisy powinny przewidywać wysokie kary za odsprzedanie takich gruntów przed upływem 10 lat.

W stanowisku na temat sytuacji na rynku trzody chlewnej domagają się skuteczniejszego zwalczania ASF, wprowadzenia rekompensat dla producentów żywca, które złagodziłyby skutki braku opłacalności produkcji, a także uchwalenia przepisów pozwalających ściślej kontrolować kraj pochodzenia mięsa oraz skład wyrobów mięsnych.

W interesie producentów mleka WIR postuluje, by zaliczki na poczet kar za przekroczenie kwot mlecznych były możliwie jak najniższe, domaga się także od Ministerstwa Rolnictwa działań, które pozwoliłyby polskim rolnikom korzystać z podobnych instrumentów pomocowych łagodzących skutki rosyjskiego embarga jakie mają do dyspozycji producenci  w krajach bałtyckich.

WIR sprzeciwia się także budowie kopalni węgla brunatnego na terenach rolniczych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski