Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska: Czad ciągle zabija. Jak się chronić?

Elżbieta Podolska
W ciągu ostatnich kilku zimowych miesięcy w Wielkopolsce zginęło siedem osób zatrutych czadem
W ciągu ostatnich kilku zimowych miesięcy w Wielkopolsce zginęło siedem osób zatrutych czadem Fot. Marek Zakrzewski
W ciągu ostatnich kilku zimowych miesięcy w Wielkopolsce zginęło siedem osób zatrutych czadem. Ostatnia nich, 16-letnia dziewczyna zginęła w sobotę w kamienicy przy ulicy Prusa na poznańskich Jeżycach. Tydzień wcześniej życie w ten sam sposób straciła 14-latka. Ponad 60 zaczadzonych osób znalazło się w szpitalach.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Poznań: Śmiertelne zaczadzenie w kamienicy przy Prusa
Koźmin Wlkp.: Mieszkańcy zatruci czadem
Chodzież: Zatruta czadem dziewczyna trafiła do szpitala
Poznań: ZKZL rozdaje czujniki czadu
Poznań: Setki chętnych na czujki czadu
Margonin: Czad zabił w kotłowni budynku jednorodzinnego

W sobotnie przedpołudnie pogotowie ratunkowe w Poznaniu odebrało zgłoszenie: trzy osoby nieprzytomne przy ulicy Prusa. Kiedy lekarze pojawili się na miejscu natychmiast przystąpili do reanimacji trzech kobiet. Niestety, pomimo starań, nie udało się uratować 16-letniej dziewczyny. Jej nieprzytomną siostrę i matkę z objawami zatruciem dwutlenkiem węgla przewieziono do szpitala. Obecnie stan obu jest poważny, ale stabilny.

Przybyli na miejsce strażacy stwierdzili, że powodem tragedii jest czad. W powietrzu było go 30 razy więcej niż dopuszcza norma. Prawdopodobnie, takie są wstępne ustalenia, przyczyną ulatniania dwutlenku węgla mógł być niesprawny junkers.

Strażacy cały czas apelują o coroczne kontrole, bowiem głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Wadliwe działanie wspomnianych przewodów może wynikać z: ich nieszczelności, braku konserwacji, wad konstrukcyjnych, niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

Czad jest bezwonny, bez smaku, praktycznie niewyczuwalny przez przebywające w pomieszczeniu osoby i atakuje bez ostrzeżenia. Ma silne własności toksyczne. Gromadzi się głównie pod sufitem ponieważ ma nieco mniejszą gęstość od powierza. Jego zwiększona dawka powoduje blokadę dostępu tlenu do organizmu. Dwutlenek węgla zajmuje jego miejsce w czerwonych ciałkach krwi i powoduje śmierć przez uduszenie.

Urządzenia ostrzegawcze

Strażacy apelują o montowanie w domach urządzeń sygnalizujących obecność np. czadu. W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujek dymu i gazu. Koszt zamontowania takich czujek to od 50 do 100 złotych, w zależności od modelu. Takie urządzenia mogą uratować życie mieszkańców domu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski