Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolscy muzycy nagrywają utwory o powstaniu

Marcin Kostaszuk
Zespoły do projektu "Potrafimy zwyciężać" rekrutowała Małgorzata Kaczmarek, szefowa  poznańskiej Fabryki Zespołów, która będzie wydawcą płyty
Zespoły do projektu "Potrafimy zwyciężać" rekrutowała Małgorzata Kaczmarek, szefowa poznańskiej Fabryki Zespołów, która będzie wydawcą płyty Fot. Waldemar Wylegalski
Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim ludzie kultury podtrzymywali dotąd w formie inscenizacji, książek, wystaw i albumów. Teraz o jedynym zwycięskim zrywie niepodległościowym przypomnieć chcą wielkopolscy muzycy - w rytmach rocka, reggae, folku i rapu. Z ich piosenek powstaje płyta "Potrafimy zwyciężać".

Album nie powstał "na zamówienie" instytucji publicznej, jak w przypadku wielu innych projektów. Wyda go Fabryka Zespołów, firma znana z rekrutacji grup m.in. dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale pomysłodawcą wydawnictwa jest Paweł Śliwiński, prezes poznańskiej spółki InvestCon Group, pasjonat zarówno historii Wielkopolski, jak i rocka.

- Mamy potrzebę wykrzyczeć dumę, że my w Wielkopolsce potrafiliśmy i potrafimy zwyciężać. Pamięć narodowa powinna być budowana na pozytywnych wzorcach. O porażkach i narodowych katastrofach trzeba pamiętać, ale to zwycięstwa należy promować - uważa Paweł Śliwiński.

InvestCon to mecenas projektu: firma sfinansowała nagrania w najlepszym polskim studiu w Izabelinie, a także wszechstronne przygotowania merytoryczne, w tym konsultacje z historykami.
Płyta nie ma być jednak brykiem z historii - ma pokazać szerszy kontekst zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i jego wpływ na dalsze wydarzenia w walce o niepodległość.

- Zależało nam, żeby nie była to płyta przepełniona patosem i męczeństwem. Długo szukaliśmy zespołów, których muzyka niesie z sobą emocje, które odpowiadałyby atmosferze wydarzeń związanych z powstaniem - mówi Małgorzata Kaczmarek z Fabryki Zespołów. Selekcja była ostra - m.in. dlatego nie udał się pierwotny plan wypuszczenia albumu na 90. rocznicę powstania.

Pierwszym udostępnionym fragmentem "Potrafimy zwyciężać" jest utwór "Za wolność", umieszczony na ukazującej się w poniedziałek debiutanckiej płycie grupy Luxtorpeda. Za tą mało znaną nazwą kryją się jednak znane twarze: rockmana Roberta "Litzy" Fredricha (Acid Drinkers, Arka Noego) i... rapera Hansa (52 Dębiec). Wspólnie krzyczących refren: "Wstań i walcz, wyjdź i krzycz, daj im znak, zerwij smycz".

- Utwór ten w pewnym sensie i nas połączył. Robert zaprosił mnie tylko do tej piosenki, a ostatecznie zostałem w zespole Luxtorpeda na stałe - śmieje się Hans i już poważniej dodaje: - Cała płyta ma opowiadać o kolejnych epizodach powstania. My się trochę wyłamaliśmy, spojrzeliśmy na jego istotę: czy i dziś potrafilibyśmy poświęcić życie dla dobra ogółu, aby móc mówić po polsku. W tekście nie wskazujemy jednoznacznie na Powstanie Wielkopolskie, bo taki dylemat przeżywali Polacy wielokrotnie - mówi Hans.

Oprócz Luxtorpedy kolejne etapy historycznego zrywu "zrelacjonują" młode, ale uznane już w swoich niszach zespoły. Usłyszymy więc o powstaniu zarówno w bardzo dynamicznej oprawie gitarowej (The Sandals, Deleted, K=I=W=I, Sway), ale też w konwencji akustycznego rocka (Marshantia Dorren), rytmach reggae (Erijef Massiv, Babilon), a nawet folku.

Ten ostatni styl preferuje grupa Nowy Folklor Afro-Polski, w którym o wydarzeniach z 1919 roku śpiewać będą wspólnie muzycy ze Zbąszynka oraz ich goście z... Burkina Faso. Personalnych ciekawostek będzie zresztą więcej - w zespołach uczestniczących w tym projekcie biorą między innymi udział dzieci znanych poznańskich muzyków Wojciecha Hoffmana i Grzegorza Kupczyka.

"Potrafimy zwyciężać" będzie można kupić latem tego roku. Nie tylko w sklepach: pomysłodawcy projektu będą też zachęcać do jego dystrybucji instytucje publiczne. - Każda inicjatywa, która wpisuje się w nasze konsekwentne budowanie świadomości zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w skali kraju, jest cenna. Szczególnie gdy ma szanse ożywić zainteresowanie wśród młodego pokolenia - mówi marszałek województwa Marek Woźniak, który objął patronat nad płytą.

Historycznie i muzycznie

"Potrafimy zwyciężać" to nie pierwszy projekt muzyczno-historyczny.
W 2006 roku raperzy Mezo i Owal nagrali utwór "Czerwiec" o wydarzeniach czerwca 1956 roku. W 2010 roku grupa Armia nagrała "Jeszcze raz, jeszcze dziś" - piosenkę z okazji 600-lecia bitwy pod Grunwaldem. Polska historia interesuje też cudzoziemców: bohaterów bitwy pod Wizną opiewał szwedzki zespół metalowy Sabaton (utwór "40:1"), a Powstanie Warszawskie francuska grupa Varsovie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski