Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie dyktando w Poznaniu. Poznamy Mistrza Ortografii i Mistrza Mowy Polskiej

Nicole Młodziejewska
Na napisanie dyktanda uczestnicy będą mieli 20 minut.
Na napisanie dyktanda uczestnicy będą mieli 20 minut. Karina Trojok
Mistrz Ortografii UAM i Mistrz Mowy Polskiej, to tytuły, które zostaną przyznane jeszcze w tym roku w Poznaniu. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza organizuje Wielkie Dyktando, dzięki któremu wyłoniony zostanie Mistrz Ortografii. Rusza również ogólnopolski plebiscyt na Mistrza Mowy Polskiej. Jego finał odbędzie się w Poznaniu.

Poprawna gramatyka i ortografia w piśmie, czy piękna wymowa i retoryka to dziś cechy, którymi może pochwalić się coraz mniej osób. Z tego względu wiele instytucji organizuje konkursy i plebiscyty mające wyróżnić tych, którzy języka polskiego używają najlepiej.

Wielkie Dyktando - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
W środę (23 maja) o godzinie 13:30 na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM studenci staną przed Wielkim Dyktandem. Uczestnicy zmierzą się z tekstem, który przygotuje profesor Jarosław Liberek. Na jego napisanie uczestnicy będą mieli 20 minut. Poziom dyktanda będzie bardzo zaawansowany. Konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem - zapisy miały trwać do środy (16 maja), ale w wyniku dużej liczby chętnych lista zgłoszeń została zamknięta w piątek (11 maja).

- Jest jednak szansa, że uda nam się dopisać jeszcze dodatkowe 25 osób. Szczegóły należy śledzić na naszym Facebooku - mówi Natalia Mąka, organizatorka.

TAK: Jest napisaneNIE: Tam pisze

To dopiero wstyd! Tych błędów lepiej nie popełniaj w towarzy...

Mistrz Mowy Polskiej
Mistrz Mowy Polskiej to ogólnopolski plebiscyt, który odbywa się od 2000 roku. Co roku grono ekspertów złożone z wybitnych językoznawców, literaturoznawców i socjologów języka wyłania osobę, której zostaje nadany tytuł Mistrza Mowy Polskiej. Obecnie skład jury tworzą: Halina Zgółkowa, Marek Ziółkowski, Jan Mazur, Bolesław Faron, Adam Bednarek, Marian Kisiel oraz Jolanta Tambor. Członkowie rady w niejawnym głosowaniu wybiorą z listy dziesięć osób, które zaprezentują swoje umiejętności oratorskie podczas uroczystości wręczenia nominacji 18 czerwca na Zamku Królewskim w Warszawie. Tegoroczny finał plebiscytu odbędzie się 24 września w poznańskim Centrum Kultury Zamek.

– To duży zaszczyt, ale i spora odpowiedzialność. Język jest ważną częścią naszej tożsamości - nie tylko opisuje, ale może też i kształtować rzeczywistość - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Do naszego języka przeniknęło wiele obcych słów, które mogą sprawiać problemy. Jak je poprawnie wymawiać? Tłumaczy to strona "Słowa, które prawdopodobnie źle wymawiasz" na Facebooku.Sprawdźcie, jak wymawiać trudne obce nazwy i nazwiska na kolejnych slajdach i już nie popełniajcie tych błędów!

Te słowa wymawiasz źle. Sprawdź, jak powinny brzmieć prawidłowo!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski