Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc: Świąteczne śniadanie, czyli radosne i smakowite powitanie wiosny

Elżbieta Podolska
Wspaniały  tradycyjny wielkanocny stół przygotowany przez firmę wędliniarską Lenarcik na specjalną galę Ogólnopolskich Wielkanocnych Konkursów Wędliniarskich
Wspaniały tradycyjny wielkanocny stół przygotowany przez firmę wędliniarską Lenarcik na specjalną galę Ogólnopolskich Wielkanocnych Konkursów Wędliniarskich Waldemar Wylegalski
Po Wielkim Poście nadchodzi czas suto zastawionych stołów, na których królować będą wspaniałe mięsa, szynki, kiełbasy i oczywiście jajka. Po miesiącach bez zieleniny zacznie się ona pojawiać w naszym jadłospisie. To także znak zbliżającej się wiosny.

Co ciekawe, na co dzień jesteśmy coraz bardziej skłonni do eksperymentowania, zastępowania tradycyjnych potraw nowymi smakami, jak to jest w przypadku bigosu z krewetkami. Jednak w święta budzi się w nas tradycjonalizm. Nie poszukujemy nowości, a raczej staramy się odtworzyć smaki znane z dzieciństwa. Nie pieczemy mięs z dodatkiem chińskiej przyprawy pięciu smaków, a raczej majeranku, tymianku czy rozmarynu.

Polecamy: Przepisy i porady kulinarne na GłosWielkopolski.pl

Na tradycyjnym wielkanocnym stole oprócz święconki swoje miejsce znajdą także różnorodne pasztety, ćwikła i chrzan, które są niezastąpionymi dodatkami do jajecznych oraz mięsnych potraw. Jak każdy wie, jajka są nie tylko symbolem świąt wielkanocnych, ale także ich niezwykle smacznym elementem.

Coraz częściej wracamy także do przygotowywania potraw w domu według starych przepisów rodzinnych. Nawet ci, którzy na co dzień nie lubią kuchni, starają się wszystko przygotować samemu, by zaskoczyć domowników i gości.

Pamiętajmy o kilku radach, które nie tylko ułatwią pracę, ale uczynią potrawy smaczniejszymi. Wybierając białą kiełbasę do żurku, musimy naprawdę zadbać o jej jakość, wtedy zupa też będzie smaczna. Wkładamy ją do zimnej wody i nakłuwamy podczas gotowania, by oddała smak. Dodając lekko przypaloną cebulkę też wydobędziemy z niej więcej aromatu. Co do używania majeranku w kuchni (wiem, że narażam się prawdziwym poznaniakom) są dwie szkoły: nic bez majeranku obyć się nie może i druga, że zabija on inne smaki. Trzeba bardzo uważać i gospodarować nim oszczędnie.

Pasztet, żeby naprawdę był dobry, nie kruszył się i wybornie smakował, musi mieć doskonałej jakości składniki i trzeba mu poświęcić bardzo dużo uwagi przy wyrabianiu. Cierpliwość i dokładność pozwoli uczynić z niego prawdziwe arcydzieło sztuki kulinarnej. Robienie pasztetów to najwyższa kulinarna sztuka. We Francji istnieje nawet specjalizacja zwana - pasztetnik.

Może warto też w tym roku samemu ugotować szynkę. Można już dostać peklowaną w siatce. Po dodaniu przypraw według uznania, wkładamy ją do wrzącej wody i gotujemy do miękkości. Może w tym roku warto zrezygnować z kupna wielu gotowych wędlin, a zastąpić je brytfanną pełną niespodzianek. Kawałek schabu, karkówki, wołowiny, pierś z indyka pieczone razem - to nie tylko wspaniały obiad, ale też półmisek pełen znakomitego mięsiwa do chleba.

Coraz więcej osób piecze także własny chleb w domu. Kto jeszcze nie próbował, polecam najłatwiejszy przepis. Wystarczy wziąć kilogram mąki żytniej, łyżeczkę soli, łyżeczkę cukru, 1 litr ciepłej wody, 10 dag drożdży, 20 dag otrębów pszennych, 10 dag słonecznika, 5 dag orzechów (dodatki można dowolnie zmieniać - ja potem piekłam chleb z rodzynkami, śliwką suszoną, żurawiną, cebulą, czosnkiem, a nawet z musli). Drożdże kruszymy i wrzucamy do garnuszka, dodajemy odrobinę cukru i łyżeczkę wody. Zostawiamy, aż wyrosną. Do miski przesiewamy mąkę, cukier, sól, dodajemy pozostałe wybrane przez nas dodatki (trzeba tylko zachować proporcje wagowe), wlewamy wodę, dodajemy drożdże i wszystko wyrabiamy na jednolitą masę. Zostawiamy do wyrośnięcia. Pieczemy przez godzinę w nagrzanym piekarniku ok. 180 stopni. Aby skórka była chrupiąca, smarujemy ją delikatnie olejem. Oczywiście można też oprószyć mąką. Chleb ten jest dosyć ciężki, więc warto go piec w trzech niewielkich formach keksowych. Wtedy też go lepiej przechować.

Polecamy: Przepisy i porady kulinarne na GłosWielkopolski.pl

Nie bójmy się też zielonego na naszym świątecznym stole. Na straganach coraz więcej jest już warzyw. Co prawda jeszcze nie nasze krajowe, ale już zapowiadają przedsmak tego, co czeka nas za kilka tygodni. Roszponka, rukola, miksy sałat, pomidory, ogórki zielone, rzodkiewki, cebulka, szczypiorek, a nawet kalarepa, rzodkiew i rzepa - możemy z nich wyczarować prawdziwe cuda, które zasmakują wszystkim, a także ozdobią stół.

Nie zapominajmy także o walorach rzeżuchy - sos majonezowy z jej dodatkiem, sałatka z pomidora, do której ją dorzucimy - propozycji może być mnóstwo. Warto porzucić na te kilka dni kuchnię włoską, owoce morza czy chińszczyznę i powrócić do tradycyjnych smaków i zapachów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski