Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc: Kiełbasa biała parzona wielkopolska z unijnym certyfikatem. Poznaj producentów [ZDJĘCIA, WIDEO]

AB
W poniedziałek rozdano unijne certyfikaty producentom kiełbasy białej parzonej wielkopolskiej.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
W poniedziałek rozdano unijne certyfikaty producentom kiełbasy białej parzonej wielkopolskiej.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->AB
Od 2017 roku kiełbasa biała parzona wielkopolska jest zarejestrowana jako produkt posiadający Chronione Oznaczenie Geograficzne. By dostać certyfikat unijny - trzeba spełnić szereg wymogów - ma być produkowana zgodnie z precyzyjnie opisaną recepturą i technologią na dokładnie określonym obszarze geograficznym kraju. Obecnie dziesięć firm z Wielkopolski może poszczycić się certyfikatem jakości.

Według dokumentu nadającego kiełbasie białej parzonej wielkopolskiej znak Chronionego Oznaczenia Geograficznego może być ona produkowana tylko na dokładnie określonym obszarze geograficznym: w Wielkopolsce oraz niektórych powiatach w Lubuskiem i Kujawsko-Pomorskim.

Mięso powinno pochodzić z Polski, być świeże - 2-3 dni po uboju i mieć pewny kształt oraz kolor. Nie mniej ważne są przyprawy. Dozwolone do wykorzystania są takie jak sól warzona, pieprz świeżo mielony czarny, świeżo starty czosnek oraz majeranek.

Czytaj też: Zabraknie wody dla Poznania?

Ten ostatni jest znakiem rozpoznawalnym certyfikowanej kiełbasy. Zawartość majeranku powinna być nie mniejsza niż 300 gramów na 100 kg mięsa.

Firmy pragnące produkować certyfikowaną kiełbasę białą parzoną wielkopolską muszą poddać się procedurze sprawdzającej: najpierw w Komisji Kontroli Produkcji przy Ogólnopolskim Cechu Rzeźników-Wędliniarzy-Kucharzy, a na końcu przez właściwy Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, który wydaje świadczenia jakości upoważniające do posługiwania się zastrzeżoną unijnym prawem nazwą.

Oto lista firm, które mają prawo produkować kiełbasę białą parzoną wielkopolską:

  • Rzeźnictwo Zyguła Zbąszynek
  • Zakład Mięsny sp. j. Konarczak
  • Zakłady Mięsne Szajek
  • Zakłady Mięsne Mielczarek
  • Zakłady Mięsne "BYSTRY"
  • Zakłady Przetwórstwa Mięsnego Dworecki
  • WALDI Zakłady Mięsne
  • AGRO-HANDEL
  • Zakłady Mięsne "Dolina Noteci"
  • Zakłady Mięsne Kozłowski

Zobacz też:

Warsztaty wikliniarskie, zajęcia plastyczne, animacje dla dzieci, świąteczne zabawy, a przede wszystkich moc przysmaków – wiejskie chleby i wędliny, smalce, cepeliny, kindziuki czy mazurki - to wszystko oferuje Jarmark Wielkanocny, który w sobotę rozpoczął się na poznańskim Starym Rynku. Impreza potrwa do 14 kwietnia. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Poznań: Jarmark Wielkanocny na Starym Rynku rozpoczęty. Jaki...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski