Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej pracy, ale niekoniecznie więcej pieniędzy

Mariusz Kurzajczyk
Rynek pracownika mniej więcej oznacza, że to on znajduje sobie satysfakcjonujące zatrudnienie, zaś pracodawca szuka , a nie czeka, aż się do niego chętni zgłoszą. Rzeczywiście niska stopa bezrobocia, która w Kaliszu niewiele przekracza 5 procent, zmienia sytuację poszukujących pracy. Do przełomu jednak daleko.

W ocenie szefa Powiatowego Urzędu Pracy Artura Szymczaka tak korzystną sytuację zawdzięczamy temu, że zarówno w mieście, jak i w powiecie kaliskim nie było zwolnień grupowych. Ponadto powstają duże firmy, co oznacza kolejne miejsca pracy, a będzie ich jeszcze więcej. W najgorszej sytuacji są osoby bez wykształcenia i kwalifikacji. Coraz częściej nie zgadzają się one na harowanie za 7 złotych na godzinę, więc firmy sięgają po pracowników ze Wschodu, o czym niedawno pisaliśmy. W tym roku w całej Polsce przedsiębiorcy wystąpili o zgodę na zatrudnienie ponad 400 tysięcy Ukraińców, a tylko w okolicach Kalisza i Ostrowa blisko 6 tysięcy. Inaczej ma się rzecz ze specjalistami.

- Szukam specjalistów, ale nie ma chętnych do pracy, zarówno wśród Polaków, jak i Ukraińców - powiedział nam Kajetan Przybyła, właściciel firmy Admat.

W najlepszej sytuacji są osoby z branży IT (Information Technology), czyli zajmujących się sprzętem komputerowym i oprogramowaniem, telekomunikacją i teleinformatyką, w celu pozyskiwaniu informacji, analizowaniu, przetwarzaniu, zarządzaniu i przekazywaniu. Kiedyś takie osoby znajdowały pracę przede wszystkim w metropoliach, a teraz czekają na nie ciekawe oferty także w miastach powiatowych.

Nadal wśród ofert, którymi dysponują urzędy pracy w naszym regionie, najwięcej jest specjalistów z branży budowlanej. Poszukiwani są też handlowcy, osoby znające się na księgowości i finansach oraz wiele innych, najczęściej już z pewnym doświadczeniem. Niestety, wiele ofert to minimalna płaca brutto plus premia. Wydaje się, że sytuacja pracownika poprawia się o tyle, że firmy w związku z problemami z pozyskaniem kandydatów, są skłonne obniżać swoje dotychczasowe wymagania, w zamian ofiarowując raczej nie wyższe wynagrodzenie, ale różnego rodzaju bonusy.

- Od dawna nie miałem podwyżki, ale dostałem np. kartę Multisport - powiedział nam pracownik dużej firmy z Kalisza.

O tym, że nie jest to jeszcze rynek pracownika, przekonują badania dotyczące emigracji. Co piąty Polak nie wyklucza wyjazdu za granicę w ciągu roku. Rośnie odsetek osób zdecydowanie planujących wyjazd (6,4 proc.), przy czym dwie trzecie z nich to ludzie młodzi, poniżej 35. roku życia, często pracujący. Dlaczego wyjeżdżają? Odpowiedź jest prosta - dla pieniędzy.

ZiemiaKaliska.com.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski