Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda wielkopolski chce szybkiego usunięcia niebezpiecznych odpadów z Kłodawy, Depauli i Przyjmy

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Wojewoda wielkopolski chce szybkiego usunięcia niebezpiecznych odpadów z Kłodawy, Depauli i Przyjmy
Wojewoda wielkopolski chce szybkiego usunięcia niebezpiecznych odpadów z Kłodawy, Depauli i Przyjmy Czytelnik
Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski stara się pozyskać środki na likwidację nielegalnych składowisk odpadów niebezpiecznych w województwie. Chce też zmiany przepisów, by w przyszłości uniknąć podobnych sytuacji w regionie.

W maju 2017 roku odkryto nielegalne składowiska odpadów niebezpiecznych w powiecie konińskim. Na starych żwirowniach w miejscowościach Przyjma i Depaula wydobyto, zakopanych pod ziemią prawie 300 beczek wypełnionych różnymi substancjami. Podobne składowisko wykryto kilka miesięcy później w Kłodawie, w sąsiedztwie kopalni soli.

Czytaj też:

Od tego czasu odpady wciąż tam zalegają. Odpowiednie służby je zabezpieczyły, jednak winni nielegalnych składowisk nie poczuwają się do tego, by je usunąć. Dlatego też wojewoda wielkopolski spotkał się z przedstawicielami samorządów powiatów konińskiego i kolskiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, oraz komendantami policji i straży pożarnej, by porozmawiać o ewentualnych rozwiązaniach prawnych i finansowych w celu likwidacji składowisk.

– Monitoruję sytuację i uważam, że trzeba jej nadać szybszy obrót. Dla samorządów usunięcie odpadów nie jest łatwą sprawą, szczególnie ze względów finansowych, dlatego został im przedstawiony mechanizm wspierający – zapowiedział Zbigniew Hoff-mann, wojewoda wielkopolski.

Prezes zarządu WFOŚiGW przedstawiła możliwości wsparcia samorządów w podejmowanych przez nich działaniach. Wojewoda zapowiedział również zebranie uwag samorządów i instytucji, między innymi w kwestii dostosowania obecnych regulacji prawnych do sytuacji samorządów podejmujących nieskuteczne próby usunięcia odpadów z terenów swoich gmin oraz przekazanie ich do Ministerstwa Środowiska.

Zobacz też: Św. Michała: Wywieziono już wszystkie odpady niebezpieczne z magazynu

Jeszcze w czerwcu 2017 roku podobny wniosek do rządu skierowali radni sejmiku wielkopolskiego. Chcieli m.in. wprowadzenia nowych administracyjnych kar pieniężnych oraz przepisów karnych dotyczących takich wykroczeń. Regulacji przepisów i zmiany obowiązującej ustawy domagał się też prezydent Poznania, po tym jak w Poznaniu ujawniliśmy magazyn z nielegalnymi odpadami przy ul. św. Michała.

POLECAMY:

Największa tajemnica Pestki

Studniówki 2018 [ZDJĘCIA]

Stary Poznań na zdjęciach!

Sprawdź, czy jesteś bystry [QUIZ]

Wszystko o Lechu Poznań [NEWSY, TRANSFERY]

Quizy gwarowe, które pokochaliście [SPRAWDŹ SIĘ]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski