Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska: Jak się u nas dba o wcześniaki?

Marta Żbikowska
Profesor Janusz Gadzinowski: Dzięki takim badaniom, możemy ciągle poprawiać nasze standardy w opiece nad wcześniakami urodzonymi przed 28 tygodniem ciąży.
Profesor Janusz Gadzinowski: Dzięki takim badaniom, możemy ciągle poprawiać nasze standardy w opiece nad wcześniakami urodzonymi przed 28 tygodniem ciąży. Adrian Wykrota
Opieka nad wcześniakami w Wielkopolsce została oceniona w europejskim badaniu. Wyniki uzyskane w naszym regionie pokazują, że wielkopolscy lekarze nie mają się czego wstydzić.

Oddział Neonatologii Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego UMP przy ul. Polnej w Poznaniu to jeden z najlepszych ośrodków w Polsce, w którym ratuje się najmniejsze wcześniaki. Na tę opinię wpłynęło wiele składników: najwyższej jakości sprzęt, najlepsi specjaliści, doskonałe statystyki dotyczące przeżywalności noworodków.

- W tej chwili, stosowane przez nas procedury zostały ocenione w europejskim badaniu w ramach projektu EPICE - tłumaczy profesor Janusz Gadzinowski, kierownik Kliniki Neonatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. - Nasz ośrodek jest jednym z dwóch w Wielkopolsce, który posiada trzeci stopień referencyjności. Drugim jest Ostrów Wielkopolski. To do takich ośrodków powinny trafiać najtrudniejsze przypadki neonatologiczne.

Europejski projekt EPICE sprawdzał, w jakim stopniu procedury, których skuteczność została potwierdzona naukowo, są stosowane w opiece nad wcześniakami w poszczególnych regionach. Wielkopolska była jedynym polskim regionem objętym europejskim programem.

- Wyniki pokazały, że jeszcze dosyć daleko nam do najlepszych, ale z drugiej strony, są regiony, które wypadły dużo gorzej, choć tamtejszy ogólny poziom opieki medycznej jest powszechnie uważany za wysoki - mówi prof. Gadzinowski.

O 18 proc. zwiększa przeżywalność wcześniaków stosowanie się do procedur

W badaniu oceniono 19 regionów w 11 europejskich krajach. Wzięto pod uwagę cztery procedury o udowodnionej naukowo skuteczności. Sprawdzano, jak często są one łącznie stosowane w przypadku dzieci urodzonych przed 28 tygodniem ciąży. Co brano pod uwagę?

- Sprawdzano, czy takie dzieci zostają przekazane do specjalistycznego ośrodka - tłumaczy profesor Gadzinowski. - Czy dziecku przed urodzeniem został podany steroid wpływający na przyśpieszenie rozwoju organów, przede wszystkim płuc. Dodatkowo badano, czy noworodek nie został wyziębiony, gdyż unikanie hipotermii to jedna z procedur stosowana w opiece nad wcześniakiem. Ostatnia sprawdzana procedura to podanie w pierwszych dwóch godzinach po urodzeniu surfaktantu, preparatu, który umożliwia oddychanie.

Według badań, stosowanie zawsze wszystkich czterech procedur zwiększa przeżywalność wcześniaków urodzonych przed 28 tygodniem ciąży aż o 18 procent.

W europejskim badaniu EPICE Wielkopolska otrzymała wynik 54 procent. Najlepsza okazała się Estonia, gdzie wszystkie cztery procedury zastosowano w 75 proc. przypadków porodów wcześniaków urodzonych przed 28 tc. Tak dobrze wypadł także jeden z regionów Niemiec (Hesse) oraz dwa regiony w Wielkiej Brytanii. Jedne z gorszych wyników osiągnęła część Portugalii (32 proc.), niektóre regiony Francji, Dania, czy Lazio we Włoszech.

- Choć nasze statystyki są bardzo dobre, to wyniki badania pokazują, że przy jeszcze większej dbałości o stosowanie procedur, możemy wpłynąć na wzrost przeżywalności wcześniaków - mówi prof. Gadzinowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski