Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stanisław Słowiński już nie zadyryguje swoją orkiestrą...

Marek Zaradniak
Stanisław Słowiński kierował Grodziską Orkiestrą Dętą od 1978 roku. Wychował dwa pokolenia muzyków. Był człowiekiem-instytucją. Pod jego batutą orkiestra stała się znana w całej Europie
Stanisław Słowiński kierował Grodziską Orkiestrą Dętą od 1978 roku. Wychował dwa pokolenia muzyków. Był człowiekiem-instytucją. Pod jego batutą orkiestra stała się znana w całej Europie Archiwum Grodziskiej Orkiestry Dętej
Na cmentarzu parafialnym w Grodzisku Wielkopolskim w sobotę odbędzie się pogrzeb zmarłego w środę dyrygenta Stanisława Słowińskiego

W sobotę na Cmentarzu Parafialnym w Grodzisku Wielkopolskim pożegnamy Stanisława Słowińskiego, dyrygenta, legendarnego kapelmistrza Grodziskiej Orkiestry Dętej. Zmarł on w minioną środę w wieku 77 lat.

Stanisław Słowiński urodził się krótko przed wybuchem II wojny światowej. Jego ojciec walczył najpierw we wrześniu 1939 roku, a potem jako żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Małym Stanisławem i jego bratem opiekowała się najpierw matka, a po jej śmierci dziadkowie na wsi. Ojciec wrócił z wojny dopiero w 1947 roku i powtórnie się ożenił. Stanisław nie długo cieszył się jednak rodziną. W 1950 roku ojciec, który z zawodu był kominiarzem, zmarł wskutek wypadku przy pracy. Macocha oddała chłopców do domu dziecka.

Stanisław Słowiński całe swoje życie poświęcił muzyce. Swoją przygodę z nią rozpoczął już w czasie służby wojskowej grając początkowo na trąbce, a później na puzonie w orkiestrze wojskowej.

Po ukończeniu średniej szkoły muzycznej w Poznaniu pracował przez 16 lat w poznańskim Teatrze Muzycznym. Od 1978 roku był członkiem Orkiestry Rozrywkowej Polskiego Radia i Telewizji kierowanej przez Zbigniewa Górnego. W tym samym roku został również kapelmistrzem Grodziskiej Orkiestry Dętej.

W roku 2008 obchodził jubileusz 30-lecia kierowania tą orkiestrą, która pod jego batutą odnosiła największe sukcesy. Zostało to docenione zarówno przez władze administracyjne, jak i mieszkańców. W 1996 r. zwyciężył w plebiscycie Radia Merkury i uzyskał tytuł Wielkopolanina Roku, a w roku #2013 uhonorowany został tytułem Grodziskiego Człowieka Roku”.

Pod jego kierownictwem Grodziska Orkiestra Dęta stała się znana nie tylko w Polsce, ale także w wielu krajach europejskich. Koncertowała od Moskwy po stadion Realu Madryt, gdzie słuchało jej 80 tysięcy ludzi.

Wysoki poziom orkiestry potwierdzają liczne wyróżnienia na konkursach, w tym osiem Złotych Rogów zdobytych w dorocznych Turniejach Orkiestr Dętych. We wrześniu 2003 roku na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr #w Lesznie orkiestra zdobyła Puchar ze Złotym Pasmem, a Stanisław Słowiński okazał się najlepszym tambourmajorem konkursu i otrzymał Kryształową Buławę.

Podczas 28 lat działalności Stanisława Słowińskiego w orkiestrze działało ponad 1500 młodych ludzi. Orkiestra dała w tym czasie 7500 koncertów. Brała udział w Rewii Orkiestr Dętych w Gdańsku. Oglądaliśmy ją także w takich filmach jak „Killerów dwóch” #i „Szczur” oraz w programie telewizyjnym „MdM”.

- To był człowiek instytucja. Nie tylko wspaniały muzyk, ale i pedagog. Jego wychowankami jest około 1500 osób. Specjalnością Grodziskiej Orkiestry Dętej była m.in. musztra paradna. Można ją było oglądać m.in. podczas meczów Dyskobolii Grodzisk, jak i podczas licznych uroczystości. Bo Grodziska Orkiestra Dęta grała zarówno na uroczystościach szkolnych, jak i na procesjach Bożego Ciała. Stanisława Słowińskiego będzie wszystkim mieszkańcom Grodziska Wielkopolskiego bardzo brakować. Skończyła się pewna epoka - mówi Danuta Grzanowska, była wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Grodzisku Wielkopolskim.

- To był dobry muzyk. Potrafił wszystko zagrać i stał się znakomitym bandliderem swojej orkiestry. Wychował dwa pokolenia muzyków - wspomina Zbigniew Górny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski