Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielęgniarki nauczą się wypisywać recepty

Marta Żbikowska
Pielęgniarki nauczą się wypisywać recepty
Pielęgniarki nauczą się wypisywać recepty Paweł Relikowski
Od września ponad 300 pielęgniarek z Wielkopolski rozpocznie kursy, dające uprawnienia do ordynowania leków i wypisywania recept.

Od początku tego roku pielęgniarki w Polsce miały zacząć wypisywać recepty. Zdobycie uprawnień wiąże się z ukończeniem kursów. Do tej pory, w Wielkopolsce nie zostały zorganizowane żadne zapowiadane przez Ministerstwo Zdrowia szkolenia, za które pielęgniarki nie musiałyby płacić. Odbyły się jedynie kursy komercyjne, organizowane przez prywatne firmy, które kosztowały kilkaset złotych. Na takie rozwiązanie zdecydowało się niewiele zakładów medycznych.

- W pierwszym kursie komercyjnym wzięło udział 14 pielęgniarek, w drugim dziewięć - mówi Teresa Kruczkowska, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu.

Sytuacja ma wreszcie zmienić się od września. Rozpoczną się bowiem zapowiadane przez ministerstwo kursy finansowane z dotacji unijnych. Organizatorem szkoleń jest Wielkopolska Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu. - Mamy kilkaset chętnych pań, które chciałyby wziąć udział w kursach dających uprawnienia do ordynowania leków i wypisywania recept.

Większość osób, które chcą wziąć udział w kursach, to pielęgniarki środowiskowe. Te, pracujące na oddziałach szpitalnych są najmniej zainteresowane zdobyciem uprawnień.
- Od tego roku akademickiego, uczelnie medyczne kształcące pielęgniarki są zobowiązane do wprowadzenia do programu nauczania treści dotyczących ordynowania leków - mówi Teresa Kruczkowska. - Pielęgniarki, kończące szkoły za trzy lata i później, nie będą już musiały kończyć specjalistycznych kursów, żeby wypisywać recepty.

W Wielkopolskiej Izbie Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu zarejestrowanych jest 12,5 tysiąca pielęgniarek. W tym roku 300 z nich zdobędzie uprawnienia do wypisywania recept.

- Większość pań przyznaje, że nie ma możliwości ordynowania leków swoim pacjentom, bo lista preparatów, które może wypisać pielęgniarka, jest mocno ograniczona - przyznaje Kruczkowska. - Wiele osób jest zainteresowanych receptami pro familia, czyli wypisywanymi dla siebie i najbliższej rodziny.

Wykaz leków, które mogą wypisywać pielęgniarki, został przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia. Jest on dość ubogi. Znajdują się w nim głównie leki przeciwzakaźne, przeciwwymiotne, środki znieczulające działające miejscowo, niektóre leki przeciwbólowe, witaminy czy płyny infuzyjne. Pielęgniarka nie będzie mogła wypisać recepty przedłużającej dla pacjenta przewlekle chorego, jeśli jego lek nie znalazł się w wykazie. Nie wypisze więc insuliny ani leków obniżających ciśnienie, nawet jeśli pacjent przyjmuje je od lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski