Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pacjenci nie chcą odlotu. Domagają się leku

Marta Zbikowska
Marta Zbikowska
Legalizacji leczniczej marihuany oraz refundacji leków zawierających kannabinoidy domagają się różne środowiska, organizacje i stowarzyszenia
Legalizacji leczniczej marihuany oraz refundacji leków zawierających kannabinoidy domagają się różne środowiska, organizacje i stowarzyszenia Tomasz Hołod
W dyskusji o medycznej marihuanie w Polsce nie chodzi o próbę legalizacji narkotyku. To zupełnie inna sprawa. To dążenie do zapewnienia godnego życia cierpiącym pacjentom, którym nic innego nie może pomóc.

Od maja tego roku lekarz będzie mógł przepisać ciężko choremu pacjentowi marihuanę refundowaną przez kasę chorych. Uprawa konopi do celów leczniczych będzie kontrolowana przez państwo. Uchwałę legalizującą medyczną marihuanę parlament jednomyślnie przyjął w ubiegłym tygodniu.

- Ciężko chorzy muszą mieć możliwość skorzystania z najlepszej terapii - zaznaczył w oświadczeniu minister zdrowia. Był to niemiecki minister Hermann Groehe. To w Niemczech Bundestag podjął decyzję, która daje szansę na lepsze życie pacjentom ze stwardnieniem rozsianym, chorym na raka cierpiącym w trakcie chemioterapii, czy z powodu chronicznego bólu.

W Polsce sytuacja z medyczną marihuaną pozostaje bez zmian. Wprawdzie mówi się o tej sprawie coraz więcej, ale rzeczywistość nadal jest brutalna dla tysięcy cierpiących pacjentów. Chociaż w przypadku naszego kraju trudno mówić o jednej rzeczywistości. Z jednej strony bowiem, istnieją jasne przepisy zabraniające używania marihuany bez względu na motywację stosowania, z drugiej - cierpiący pacjenci i ich rodziny robią wszystko, aby takie leki zdobyć, nawet jeżeli łamią prawo.

Co dalej z legalizacją medycznej marihuany?

Źródło: Dzień Dobry TVN / x-news

Z jednej strony oficjalne stanowiska lekarzy mówią o nieskuteczności, a raczej braku dowodów na skuteczność tego rodzaju leczenia, z drugiej - chorzy oraz rodzice chorych dzieci dzielą się swoimi historiami, z których jasno wynika, że poprawa stanu zdrowia nastąpiła po zastosowaniu zakazanego leku.

Choroba Tomasza Kality wywołała kolejną dyskusję

O medycznej marihuanie po raz kolejny zrobiło się głośno po tym, jak Tomasz Kalita, były rzecznik Sojuszu Lewicy Demokratycznej zachorował na glejaka. Przyznał wtedy, że cierpi, a pomóc by mu mogły leki na bazie marihuany. Dyskusja o legalizacji kannabinoidów w Polsce rozgorzała na nowo.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym serwisie plus. Znajdziesz tam również więcej wideo. Sprawdź!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski