Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opatówek znów będzie miastem

Elżbieta Bielewicz
Opatówek znów będzie miastem
Opatówek znów będzie miastem UG Opatówek
W 1870 r. Opatówek utracił prawa miejskie. Teraz mieszkańcy chcą przywrócenia tych praw. W konsultacjach społecznych, różnicą 480 głosów, wygrali zwolennicy miejskości.

Mieszkańcy gminy Opatówek w powiecie kaliskim opowiedzieli się za nadaniem tej miejscowości statusu miasta. Konsultacje społeczne, w których mogli wyrazić swoją opinię na ten temat, zakończyły się w niedzielę. Zwolenników wszczęcia starań o przywrócenie Opatówkowi praw miejskich było o 480 więcej, niż przeciwników tej koncepcji. W sumie głosowało 3700 osób.

- Bardzo się cieszę, że nasze starania nie poszły na marne - mówi Jan Kowalkiewicz, prezes Towarzystwa Przyjaciół Opatówka, które było inicjatorem całego przedsięwzięcia. - Mieliśmy ciężką pracę do wykonania. Przez dwa tygodnie trzyosobowe komisje odwiedzały mieszkańców naszej gminy pytając ich o zdanie na temat zmiany statusu tej miejscowości. Mimo iż w wielu wsiach opowiadano się przeciw temu, by Opatówek stał się znów miastem, w rezultacie starania Towarzystwa zakończyły się sukcesem.

Podobny wniosek TPO przygotowało już w 2005 roku, ale wtedy na skutek oporu, głównie środowiska nauczycieli, wycofano się z tego pomysłu. W 2015 roku ponowiono próbę składając oficjalne pismo w tej sprawie do Rady Gminy Opatówek. Jak mówił nam Jan Kowalkiewicz, na takiej decyzji zaważyły nie tylko względy historyczne czy prestiżowe, ale i korzyści płynące z faktu bycia miastem, choćby w staraniach o fundusze unijne.

W sumie w konsultacjach społecznych oddano 1955 ważnych głosów za nadaniem Opatówkowi statusu miasta i 1475 przeciw tej koncepcji. 267 osób wstrzymało się od wyrażenia swojej opinii, a 8 głosów było nieważnych.
O ile mieszkańcy samego Opatówka zdecydowanie opowiedzieli się za tym, by ich miejscowość była miastem (860 przeciw 339), to już z pozostałych 27 miejscowości całej gminy, aż w 16 wsiach większość głosujących nie chciała zmian. Liczy się jednak wynik ostateczny.

- Teraz zgodnie z procedurą to radni będą głosować nad wnioskiem o nadanie Opatówkowi praw miejskich - mówi Paweł Bąkowski, przewodniczący Rady Gminy Opatówek. - Sesja wyznaczona jest na 29 marca. Myślę, że nie będzie niespodzianek, bowiem radni swoje stanowisko uzależniali od wyniku konsultacji.
Następnie wniosek, po zaopiniowaniu przez wojewodę, trafi do Ministra Cyfryzacji i Administracji.

Przez niemal 6 wieków, do 1870 roku Opatówek był miastem. Prawa te utracił ukazem carskim w wyniku reperkusji po powstaniu styczniowym. Teraz, po prawie 150 latach może odzyskać dawny status.

Warto przypomnieć, że w ostatnich latach dwie miejscowości z południa Wielkopolski odzyskały prawa miejskie. W 2014 roku była to Dobrzyca, a w styczniu 2015 roku - Chocz, obie z powiatu pleszewskiego. W tym roku rozpoczęto też starania o przywrócenie praw miejskich Koźminkowi w powiecie kaliskim. Jednak w konsultacjach społecznych 51 procent głosujących mieszkańców tej gminy nie zaakceptowało tego pomysłu, 41 proc. było za, 8 proc. wstrzymało się od głosu.

Kryteria dla miast
O przyznaniu miejscowości statusu miasta decyduje kilka kryteriów. Głównym jest liczba mieszkańców. Od lat stosowana jest zasada, że miasto nie może mieć mniej niż 2 tys. mieszkańców. Dodatkowym argumentem jest posiadanie praw miejskich w przeszłości. Nowe miasto musi wykazać się, że przynajmniej 60 proc. jego mieszkańców utrzymuje się z działalności pozarolniczej. Musi mieć też wyodrębnione centrum oraz niezbędną infrastrukturę techniczną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski