Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

500 zł kary za palenie śmieci w piecu

Michał Jurek
Straż Miejska w 2016 roku skontrolowało ponad 1000 budynków
Straż Miejska w 2016 roku skontrolowało ponad 1000 budynków Adam Wojnar
Już od kilku lat stężenie toksycznych gazów w Poznaniu jest bardzo wysokie. Sytuacja pogarsza się w okresie zimowym, kiedy mieszkańcy postanawiają palić odpadami w piecu

Do czynienia z sytuacją zatruwania powietrza miał pan Roman, mieszkaniec osiedla Podolany - W czwartek jadąc do pracy ul. Zakopiańską przed godziną 13, droga była zamglona brązowo-żółtym dymem, który utrudniał mi przejazd. Myślałem, że każdemu mieszkańcowi Poznania czystość powietrza leży na sercu. Niestety, przekonałem się, że tak nie jest - mówi.

Gdy jesteśmy świadkami palenia śmieci w piecu należy to zgłosić sprawę do straży miejskiej. Strażnicy od kilku lat posiadają upoważnienie wydane przez prezydenta miasta, na mocy którego mają prawo przeprowadzić czynności kontrolne. Osoby podejrzane o wykroczenie muszą wpuścić strażników na posesję, a jeśli będą utrudniały przeprowadzenie kontroli, to grozi im kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Sprawę najlepiej zgłosić w tym momencie, kiedy zapach lub dym wskazują na spalanie odpadów. Wówczas udowodnienie popełnienia wykroczenia jest większe i można złapać osobę na gorącym uczynku. Warto dodać, że zgłaszająca osoba ma prawo zachować anonimowość. Za palenie śmieci w piecu strażnik miejski może sprawcę pouczyć lub nałożyć mandat karny nawet do 500 złotych.

Najczęściej emitowany pył to PM10 oraz PM2,5, które zawierają substancję toksyczną i są szkodliwe dla zdrowia. Dlatego nie należy palić m.in. płyt OSB, lakierowanego drewna, plastiku czy też gumy.

- Z roku na rok rośnie presja społeczna na osoby, które zanieczyszczają powietrze poprzez spalanie odpadów takich jak tworzywa sztuczne czy guma, ale także liści w ogniskach. Dlatego są prowadzone interwencje Eko Patroli w Poznaniu, z które często kończą się mandatami - wyjaśnia Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Poznaniu.

Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego natomiast ostrzega, aby w momencie dużego wzrostu stężenia szkodliwego pyłu w powietrzu unikać spacerów i wysiłków fizycznych. Szczególną ostrożność dotyczy osób osobom starszym z chorobami układu oddechowego i krążenia. Swoją aktywność powinni także ograniczyć sportowcy.

- Co należy zrobić, aby chociaż w małym stopniu poprawić sytuację? - Sposobem na czystsze powietrze w mieście jest ciepło systemowe, czyli jedna z najbardziej ekologicznych form ogrzewania i z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii, np. biomasa. Może w kolejnych latach sytuacja będzie się poprawiać - mówi Katarzyna Borowczyk z Veolii Energia Poznań.

Warto wspomnieć, że od kilku miesięcy działa aplikacja „Jakość powietrza w Polsce”, która pozwala sprawdzać na bieżąco czystość powietrza każdej miejscowości. Wyniki są pokazywane w sześciostopniowej skali oraz prezentowane za pomocą mapy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski