Nie przegap
  Tylko u nas!

  Krystyna Janda: Muszę się skupić, żeby nie dostać medalu partii PiS

  Rozwiń
  2,5 tysiąca interwencji. Strażacy o burzy w Wielkopolsce...

  2,5 tysiąca interwencji. Strażacy o burzy w Wielkopolsce [ZDJĘCIA]

  BLD

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  2,5 tysiąca interwencji. Strażacy o burzy w Wielkopolsce
  1/13
  przejdź do galerii

  2,5 tysiąca interwencji. Strażacy o burzy w Wielkopolsce ©kolaż naszemiasto.pl

  Po piątkowej, gwałtownej burzy wielkopolscy strażacy, do usuwania jej skutków wyjeżdżali ponad 2,5 tysiąca razy. Najwięcej interwencji zanotowano w Gnieźnie - ponad 600.
  Strażacy zaznaczają, iż po gwałtownych burzach kolejne zgłoszenia cały czas do nich napływają. Do godz. 9 w sobotę zanotowano ok. 2,5 tys. interwencji. Większość z nich, ponad tysiąc, dotyczyła wiatrołomów. - Oprócz pozrywanych gałęzi mieliśmy w województwie ponad 300 podtopień - mówi Karol Kędzierski, rzecznik wielkopolskich strażaków. Silne porywy wiatru doprowadziły też do uszkodzenia ok. 70 budynków.  ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ I WIDEO Burze w Wielkopolsce: Piorun uderzył w katedrę w Gnieźnie [ZDJĘCIA, WIDEO]


  - Z największym obciążeniem mieliśmy do czynienia w powiecie gnieźnieńskim, gdzie miało miejsce ponad 600 zdarzeń. Konieczna była pomoc strażaków z ościennych powiatów - tłumaczy Karol Kędzierski.

  Wichura, która rozpętała się w piątek nad Gnieznem, uszkodziła katedrę. Kiedy w bazylice na Wzgórzu Lecha odbywał się koncert w ramach festiwalu Akademia Gitary, w świątynię uderzył piorun. Burza uszkodziła też miedziane pokrycia nad nawą główną kościoła.

  Godz. 16.20 AKTUALIZACJA

  Jak informuje Urząd Wojewódzki a terenie Wielkopolski nie było osób rannych i zabitych w wyniku nocnej nawałnicy. Straż pożarna interweniowała ponad trzy tysiące razy, głównie przy powalonych drzewach i połamanych gałęziach oraz podczas wypompowywania wody z zalanych piwnic i posesji, najczęściej w powiatach: gnieźnieńskim, wrzesińskim, średzkim, gostyńskim i rawickim. Odnotowano 468 przypadków uszkodzeń lub zerwania dachu w budynkach gospodarczych i mieszkalnych. Największe zniszczenia dotknęły powiat śremski, gnieźnieński, koniński.

  Enea Poznań odnotowała najwięcej awarii zasilania w rejonie Wrześni, Gniezna oraz Leszna. W sobotę o godz. 11 prądu pozbawionych zostało jeszcze ok. 64 tys. odbiorców w 767 miejscowościach. Również w południowej Wielkopolsce trwają prace nad usuwaniem awarii zasilania. Energa Kalisz odnotowała wyłączenia zasilania w rejonie Kalisza, Ostrowa Wlkp., Kępna, Jarocina, Konina, Turku, Koła i Słupcy.W sobotnie przedpołudnie bez prądu blisko 28 tysięcy odbiorców w tych miejscowościach.

  - Służby wojewody od rana wizytowały miejscowości, których mieszkańcy ucierpieli z powodu burz, deklarując pomoc i wsparcie. Jedną z takich gmin był Książ. W miejscowości Kołacin wiatr zniszczył pokrycia dachowe z 30 budynków. Trwa zabezpieczanie domostw, w akcji uczestniczą strażacy. Mieszkańcom jest też udzielana pomoc psychologiczna - informuje Tomasz Stube, rzecznik wojewody.


  SKUTKI BURZY W WIELKOPOLSCE - INFORMACJE Z POSZCZEGÓLNYCH MIAST


  277 strażaków interweniowało w powiecie krotoszyńskim [ZDJĘCIA]

  Problemy z zalaniami w powiecie gostyńskim [ZDJĘCIA]

  Nawałnica w powiecie kaliskim [ZDJĘCIA]

  Burza w centrum Gniezna [ZDJĘCIA]

  Piorun uderzył w dom w Kobylinie [ZDJĘCIA]  Wieczorem i w nocy w wyniku burz prądu pozbawionych było ponad 200 tysięcy odbiorców - 123 tys. klientów Enei i 78 tys. klientów Energi.

  W tym czasie na jeziorze w Skorzęcinie była prowadzona akcja poszukiwawcza. Strażacy wraz z policją poszukiwały osób, które miały wypożyczyć rowerek wodny i nie zwrócić go przed rozpoczęciem burzy. - Na szczęście okazało się, że zgłoszenie było nieprecyzyjne, mogliśmy więc przerwać poszukiwania - tłumaczy rzecznik.

  Łowcy burz i ich fotografie  Źródło: gloswielkopolski.pl  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama