Zbiórka na Rossę: Ile pieniędzy podarowali poznaniacy?

  Zbiórka na Rossę: Ile pieniędzy podarowali poznaniacy?

  AGA

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Zbiórka na Rossę 2017: Liczenie pieniędzy w redakcji Głosu Wielkopolskiego
  1/10
  przejdź do galerii

  Zbiórka na Rossę 2017: Liczenie pieniędzy w redakcji Głosu Wielkopolskiego ©Waldemar Wylegalski

  Aż 28,8 tysięcy złotych - tyle pieniędzy udało się zebrać podczas tegorocznej zbiórki na renowację cmentarza na wileńskiej Rossie. Środki zgromadzone w puszkach cały czas liczą kibice Lecha Poznań.
  - Dziękujemy wszystkim za hojność - cieszy się ks. Eda Jaworski, proboszcz z Gułtowych koło Poznania i inicjator zbiórki. W środę na cmentarzach na Miłostowie i Junikowie do charakterystycznych czarnych puszek mieszkańcy Wielkopolski wrzucili 28,8 tys. zł - tak wynika ze wstępnego przeliczenia, które odbyło się w redakcji "Głosu Wielkopolskiego". - To o dwieście złotych więcej niż w ubiegłym roku. Biorąc pod uwagę fakt, że nie tylko my kwestujemy, to bardzo dobry wynik - dodaje ks. Jaworski.

  Zobacz galerię

  Przypomnijmy, że celem tegorocznej kwesty na renowacje pomników i grobowców polskich na wileńskiej Rossie był grób Ignacego Krzyckiego. Leży on w pasie pomników, gdzie spoczywa także Józef Antonowicz, którego grobowiec miał zostać wyremontowany z ubiegłorocznej zbiórki.

  Tak wyglądała tegoroczna kwesta na Rossę


  W środę na poznańskich nekropoliach pieniądze na ratowanie Rossy zbierali m.in, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, marszałek województwa Marek Woźniak, starosta Jan Grabkowski, przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz.

  Środki zgromadzone w puszkach liczą też kibice. W tym roku kwestowali oni na ok. 100 cmentarzach w całej Wielkopolsce.

  – Wszystko wygląda na to, że uda się nam się zebrać większą kwotę niż w ubiegłym roku, kiedy do puszek trafiło 182 tys. zł – mówi Marcin Mrówka ze Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań, które organizuje Zbiórkę Powstańczą.

  Przed godz. 19 kibicom udało się podliczyć środki zebrane na cmentarzu na Junikowie. – Tylko w tym jednym miejscu zebraliśmy aż 21 tys. zł. To o sto procent więcej niż w 2016 roku – informuje M. Mrówka. W przypadku Zbiórki Powstańczej liczenie potrwa najprawdopodobniej do końca tygodnia.

  Za zebrane pieniądze kibice chcą wyremontować Pomnik Powstańców Wielkopolskich na Starołęce oraz kwaterę powstańczą na warszawskich Powązkach.

  ZOBACZ TAKŻE: Zaczęła rodzić na cmentarzu na Miłostowie. Policjanci eskortowali ją na porodówkę
  POLECAMY


  Cmentarze w Poznaniu - informacje, mapy, dojazd
  CMENTARZ GÓRCZYNdojazd: autobusami linii 50, 63, 64, 79, 82, 93 (przystanek Kordeckiego)Cmentarz Górczyński położony przy ulicy Piotra Ściegiennego w

  Cmentarze w Poznaniu: Informacje, dojazd, mapy, zdjęcia

  15

  CMENTARZ JUNIKOWO

  dojazd: tramwajami 1, 6, 13, 15 (przystanek Cmentarna),

  Cmentarz na Junikowie w Poznaniu (cmentarz komunalny nr 2) położony jest między ulicami Grunwaldzką i Cmentarną. Na ponad 90 hektarach spoczywa tu 139 tysięcy osób.

  Znajdują się tu m.in. wydzielone kwatery powstańców wielkopolskich i żołnierzy AK. W alejach zasłużonych licznie reprezentowane są pochówki oficerów Wojska Polskiego i działaczy ruchu robotniczego. Przyciągają spojrzenie okazałe mauzolea rodów cygańskich, ale są też nowoczesne pola urnowe i kolumbaria.


  Cmentarz Junikowo - MAPA
  OBEJRZYJ TAKŻE

  Kwesta na wileńską Rossę. Poznaniacy wspomagali na cmentarzach na Miłostowie i Junikowie (2016)  Źródło: głoswielkopolski.pl Fot. Janusz Romaniszyn
  1 listopada w Poznaniu - Na cmentarzach ruch, kwesty i znicze


  Źródło: gloswielkopolski


  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Manipulacja

  Słońce Peru (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Na każdym z poznańskich cmentarzy najbardziej widoczni byli członkowie "Wiary Lecha" zbierający datki na renowację grobów powstańców wielkopolskich.
  Ale oczywiście gazeta niemiecka dla Polaków...rozwiń całość

  Na każdym z poznańskich cmentarzy najbardziej widoczni byli członkowie "Wiary Lecha" zbierający datki na renowację grobów powstańców wielkopolskich.
  Ale oczywiście gazeta niemiecka dla Polaków przesuwa środek cięzkości na inną zbiórkę...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rossa nie zastąpi Powstania Wielkopolskiego

  Poznańczyk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  To jasne, dlaczego Głos Wielkopolski promuje zbiórkę na cmentarz na Rossie. Nie sądzę, żeby tym powodem była miłość do Kresów niemieckich właścicieli Głosu. Raczej wskazówka: to tam skierujcie...rozwiń całość

  To jasne, dlaczego Głos Wielkopolski promuje zbiórkę na cmentarz na Rossie. Nie sądzę, żeby tym powodem była miłość do Kresów niemieckich właścicieli Głosu. Raczej wskazówka: to tam skierujcie swoje zainteresowania, a o powstaniu przeciwko zaborcy niemieckiemu lepiej zapomnijcie - kanclerz Merkel może się pogniewać. A jeszcze na dodatek kibice Lecha od lat prowadzą zbiórkę na groby Powstańców - a przecież kibice to samo zło... Piszę to z całym szacunkiem dla Polaków pochowanych w Wilnie, ale bez szacunku dla manipulatorów ich pamięcią.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo