Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kilka dni jazdy MPK Poznań za darmo dla wybranych

Bogna Kisiel
Łukasz Gdak
Za darmo komunikacją miejską pojadą uczestnicy obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski, Dni Diecezji w ramach Światowych Dni Młodzieży oraz kibice meczu Polska - Serbia.

Prezydent zaproponował, by przez siedem dni w tym roku komunikacja była bezpłatna. Ale uwaga! Nie dla wszystkich, tylko dla wybranych pasażerów. Za darmo pojadą uczestnicy obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski, Dni Diecezji w ramach Światowych Dni Młodzieży oraz kibice meczu Polska-Serbia.

– Stwierdziliśmy, że te imprezy o znaczeniu ogólnopolskim, międzynarodowym są istotne dla wizerunku miasta – mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta. Podobnie uważają radni, którzy propozycję poparli.

Jako pierwsi z „promocji” skorzystają kibice, którzy 23 marca przyjadą na mecz polskiej reprezentacji. Tego dnia trzy godziny przed meczem i trzy godziny po jego zakończeniu wystarczy okazać bilet na mecz, by za darmo pojechać tramwajem czy autobusem. Nic za przejazdy nie zapłacą uczestnicy uroczystości, które odbędą się w dniach 14-16 kwietnia, z okazji obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski Przez trzy dni w lipcu bezpłatna komunikacja będzie też dla osób, biorących udział w Dniach Diecezji, które odbędą się w ramach Światowych Dni Młodzieży.

– Do Poznania zjedzie mnóstwo ludzi z całej Polski. Żeby ułatwić im poruszanie się po mieście, komunikacja powinna być darmowa – uważa Tomasz Lipiński, radny PO. I dodaje: – Koszt nie jest taki astronomiczny. Myślę, że ci ludzie więcej pieniędzy zostawią w Poznaniu, niż wydaliby na bilety.

Katarzyna Kretkowska, radna Lewicy zastanawia się, czy w przypadku obchodów rocznicy chrztu miasto nie mogłoby zdobyć się na taki gest również wobec poznaniaków. Bernard Zapatka, zastępca dyrektora ZTM tłumaczy, że strata z tego tytułu za każdy dzień wyniosłaby ok. 270 tys. zł (wpływy ze sprzedaży biletów papierowych plus z przejazdów opłacanych z tPort-monetki).

– Miastu powinno zależeć na tym, by przy okazji dużych wydarzeń kulturalnych czy sportowych większość turystów przyjeżdżała nie autami, a transportem publicznym – twierdzi Tomasz Lewandowski, szef klubu radnych Lewicy. I przypomina o „rozjeżdżaniu” ulic, pogorszeniem komfortu podróżowania mieszkańców, spowodowanym większym ruchem. – Zwolnienie z opłat to racjonalne rozwiązanie. Jeśli przyjadą autem, to i tak nie za płacą za bilet.

Radnym PiS ten pomysł też się podoba, bo – jak twierdzi Mateusz Rozmiarek – większość z nich jest za całkowicie darmową komunikacją w mieście.

– Takie okresowe promocje mają jakiś sens, zwłaszcza w przypadku tak spektakularnych imprez, jak Światowe Dni Młodzieży czy rocznica chrztu– mówi Wojciech Kręglewski. Radny PO przyznaje, że jego wątpliwości budzą bezpłatne przejazdy dla kibiców. Obawia się, że później nawet, gdy będą odbywać się bardziej błahe imprezy sportowe, pojawi się pokusa, by sięgnąć do takich rozwiązań.

Hubert Świątkowski, radny PO twierdzi, że na pierwszy rzut oka koszty tego pomysłu nie są znaczące: – Jestem w stanie je „przełknąć”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski