Zoo Poznań: Dzięki Diunie nosorożce białe północne mogą...

  Zoo Poznań: Dzięki Diunie nosorożce białe północne mogą przetrwać [WIDEO]

  Zdjęcie autora materiału

  Marta Danielewicz

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Zoo Poznań: Dzięki Diunie nosorożce białe północne mogą przetrwać [WIDEO]

  ©Marek Zakrzewski

  Poznański nosorożec Diuna może zostać surogatką i dać przetrwanie nosorożcom białym północnym, których na świecie są tylko trzy osobniki.
  Zoo Poznań: Dzięki Diunie nosorożce białe północne mogą przetrwać [WIDEO]

  ©Marek Zakrzewski

  Nosorożce białe północne są krytycznie zagrożone wyginięciem. Od grudnia 2015 roku pozostały tylko 3 osobniki tego podgatunku. Samiec i dwie samice. Ich największym i jedynym wrogiem jest człowiek, który przez lata masowo odławiał te zwierzęta dla ich pięknych rogów. Jedyny żyjący dziś samiec nosorożca północnego to Sadan, przetransportowany z Zoo Dvur Kralove w Czechach do rezerwatu Ol Pejeta w Kenii, gdzie doszło do próby połączenia z dwie pozostałymi samicami. Niestety te są zbyt stare, by dać na świat potomstwo.

  Istnieje jednak cień szansy na to, że gatunek przetrwa. Pomóc może w tym Diuna - samica nosorożca południowego, która zamieszkuje teren poznańskiego ogrodu zoologicznego. W ostatnich dniach Diunę przebadali lekarze weterynarii z berlińskiego IZW.

  – Nie była to ich pierwsza wizyta. W zeszłym roku specjaliści inżynierii genetycznej sprawdzali czy komórki jajowe Diuny nadają się do zapłodnienia. Wówczas badania zakończyły się niepowodzeniem. Teraz wrócili do nas ponownie z propozycją, by Diuna została surogatką. Udało im się pozyskać nasienie Sudana. Dzięki metodzie in vitro możliwe jest zapłodnienie Diuny, a w przyszłości pozyskanie tylko genu nosorożca północnego u następnych pokoleń – opowiada Małgorzata Chodyła, rzeczniczka poznańskiego zoo.


  Źródło: Zoo Poznań

  Pierwsze badania potwierdziły, że Diuna nadawałaby się do roli przyszłej mamy. Jednak ostateczną decyzję podejmą lekarze. Wówczas samicę nosorożca południowego czekałaby kuracja hormonalna. Jest to jedyna możliwość, by gatunek Sadana przetrwał.
  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a gdzie kompetencje?

  antybzdurnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Pani Chodyła niech weźmie korepetycje z biologii rozrodu, genetyki i systematyki. In vitro nie służy do zapłodnienia samicy nie mogącej dać gamet, Sudan jest ostatnim samcem swojego podgatunku,...rozwiń całość

  Pani Chodyła niech weźmie korepetycje z biologii rozrodu, genetyki i systematyki. In vitro nie służy do zapłodnienia samicy nie mogącej dać gamet, Sudan jest ostatnim samcem swojego podgatunku, pojedynczy gen o niczym nie świadczy. Wstyd, że zoolog ma niekompetentną rzeczniczkę! zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo