Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyszli na ulice Poznania w maskach. Dlaczego?

MRT
Happening antysmogowy w Poznaniu
Happening antysmogowy w Poznaniu Łukasz Gdak
Uczestnicy porannego happeningu antysmogowego, który odbył się na moście Teatralnym, starali się zwrócić uwagę poznaniaków na problem jakości powietrza w naszym mieście. - Jeśli mieszkańcy sami zainteresują się tym, jak źle się u nas oddycha, to również władza zrozumie, że to poważny problem - alarmowali uczestnicy wydarzenia.

Od miesięcy aktywiści apelują o to, by wprowadzić w Poznaniu ustawę antysmogową. Starają się zwrócić uwagę mieszkańców Poznania jak i rządzących, na problem jakości powietrza w naszym mieście. Powołując się na dane WHO, wskazują że w Poznaniu normy jakości powietrza są przekraczane zbyt często.

- Ja też żyłem przez lata z przeświadczeniem, że Poznań to jedno z najczystszych miast w Polsce pod względem powietrza. Jednak patrząc na dane pomiarowe stacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska bywa u nas równie źle jak we Wrocławiu czy nawet Krakowie - mówi Włodzimierz Nowak, społecznik biorący udział w porannej akcji. - Zresztą odczuwamy to wszyscy na własnej skórze. Gdy jadę rowerem w bezwietrzny dzień, to naprawdę nie ma czy oddychać - dodaje.

ZOBACZ TEŻ: Tajemniczy mężczyźni krążyli po centrum Poznania! [ZDJĘCIA]

Uczestnicy happeningu swoją poranną akcją chcieli zwrócić uwagę mieszkańców śpieszących do pracy czy na zajęcia na problem jakości powietrza. Z maseczkami przekonywali, że warto sprawdzać jakość powietrza w stolicy Wielkopolski, a także w miarę możliwości ograniczyć emisję groźnych dla zdrowia spalin i zanieczyszczeń.

- Zamierzamy powtarzać i cyklicznie organizować podobne wydarzenia. Chcemy pokazać, że smog to problem naszej codzienności, z tragicznymi skutkami dla naszego zdrowia - zapowiada Michał Kucharski, jeden z aktywistów.

- Poznaniacy muszą zwracać większą uwagę na to czym palą. Groźne są nie tylko plastiki czy inne podobne tworzywa, ale także słabej jakości węgiel, którym palimy w piecach - zauważa W. Nowak.

Udział w akcji wzięły Nasz Grunwald, Poznaniacy.info, Prawo do Miasta, Partia Razem, Partia Zieloni. Miesiąc temu w tej sprawie wystosowali także do władz miasta list. Niestety, wciąż jeszcze nie doczekali się na niego odpowiedzi.

ZOBACZ TEŻ:
Kraków najbardziej zatrutym miastem, ale w całej Polsce "jakby każdy wypalał kilka papierosów dziennie"

Źródło: Fakty TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski