Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydłużyli nogę pięciolatkowi. Sukces poznańskich ortopedów

MRT
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne archiwum/P. Miecznik
To pierwsza taka operacja ortopedyczna w Polsce. Poznańscy lekarze wydłużyli nogę pięcioletniemu chłopcu w szpitalu im. W. Degi w Poznaniu.

Pięcioletni chłopiec cierpi na niezwykle skomplikowane wady rozwojowe w kończynach dolnych. W maju 2015 roku przeszedł w uniwersyteckim szpitalu ortopedycznym im W. Degi zabiegi, które były pierwszym etapem leczenia rekonstrukcyjnego, realizowanego w porozumieniu z jednym z najlepszych na świecie ośrodków, jakim jest Instytut Paleya w USA. Aby wykonać kolejne zabiegi, pacjent miał pojechać na Florydę - do siedziby Instytutu. Okazało się to niepotrzebne. Kontakt poznańskiego szpitala z amerykańskim instytutem wsparty systematycznymi szkoleniami polskich lekarzy w USA spowodował, że unikalna operacja została zrealizowana w Poznaniu.

Wykonana operacja jest kontynuacją rozpoczętego dwa lata temu w szpitalu Degi nowoczesnego leczenia wrodzonych wad kończyn. Przy realizacji zabiegu wykorzystany został pionierski aparat MRS – najnowszej generacji dystraktor zewnętrzny stosowany do wydłużeń kości.

Poznańscy lekarze szacują, że rocznie będzie można pomóc kilkudziesięciu pacjentom, których w innym wypadku czekałby wyjazd do USA. Stworzony w Instytucie Paleya sprzęt pozwala znacznie bezpieczniej wydłużyć i zrekonstruować zdeformowane kości, tak by mogły w pełni spełniać swoje funkcje umożliwiając pacjentowi m. in. chodzenie.

Operacje rekonstrukcyjne wad ubytkowych narządu ruchu wykonują ośrodki ortopedyczne w Poznaniu i w Otwocku. Jednak zrealizowana przez poznańskich lekarzy operacja jest pionierska z innego powodu. Wykorzystany do jej przeprowadzenia aparat MRS dopiero od kilku tygodni jest zarejestrowany w kraju, a sama operacja po raz pierwszy w kraju odbywa się z jego wykorzystaniem. Przeprowadzony zabieg stanowi element przygotowawczy do realizacji opracowywanego właśnie ministerialnego programu leczenia złożonych wad rozwojowych kończyn u dzieci. Zespół poznańskich lekarzy przygotowywał się do wprowadzenia tego programu przez ostatnie dwa lata i wykonał już ponad 20 operacji tej klasy.

Sprzęt niezbędny do zabiegu, w tym aparat MRS, udało się zakupić dzięki dotacji Ministerstwa Zdrowia uzupełnionej wsparciem ze strony WOŚP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski