Wojna wybuchła 78 lat temu

  Wojna wybuchła 78 lat temu

  Łukasz Cieśliński, NK

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Wojna wybuchła 78 lat temu
  1/36
  przejdź do galerii

  Wojna wybuchła 78 lat temu ©Waldemar Wyleglaski

  Pod pomnikiem Armii Poznań odbyły się w piątek główne obchody miejskie kolejnej rocznicy II wojny światowej. Obchody wojewódzkie były w Kłecku.
  – Gdy miasto zostało zdobyte, Niemcy w akcie bezwzględnej zemsty rozstrzeliwali masowo cywilnych mieszkańców. Kłecko, czyli Wielkopolskie Westerplatte było pierwsze, a potem historia dopełniła się w innych miastach – mówił w Kłecku (powiat gnieźnieński) wojewoda Zbigniew Hoffmann podczas piątkowych obchodów 78. rocznicy II wojny światowej. To właśnie w Kłecku odbyły się uroczystości wojewódzkie.

  – Dramatyczne doświadczenie mieszkańców Kłecka i tragicznie przerwane życie setek ludzi stało się symbolem kaźni ludności cywilnej – podkreślał wojewoda, dodając, że tej historii nigdy nie wolno zapominać.

  W swoim przemówieniu wojewoda Zbigniew Hoffmann podkreślał nieustępliwość mieszkańców Kłecka oraz wielką cenę, którą przyszło im zapłacić, kiedy we wrześniu 1939 roku próbowali odeprzeć atak wojsk hitlerowskich na Kłecko. - Przez dwa dni bronili miasta, bo wszyscy poczuli się żołnierzami. Pierwszy w boju padł 17-letni harcerz Sylwester Śliwiński - podkreślał Hoffman. Wspominając nazwisko pierwszego poległego, wojewoda podkreślił, że w tym momencie powinno wymienić się właściwie każdą rodzinę, bo zginął co dziesiąty mieszkaniec.

  Z kolei burmistrz Kłecka Adam Serwatka bardzo szczegółowo opisywał pierwsze dni 1939 roku, kiedy Kłecko broniło się przed hitlerowcami. Mówiąc o bohaterach tamtych czasów, wielu z nich wymieniał z imienia i nazwiska. - Mieszkańcy za swoją postawę, za obronę Kłecka zapłacili dużą cenę. Jeszcze 9 września zwołano wszystkich mieszkańców na rynek, selekcjonowano tych, którzy brali udział w obronie Kłecka lub mieli z tym jakiś związek i jeszcze tego samego dnia rozstrzelano ich przy Małej Wełnie - mówił Adam Serwatka.

  Zobacz też: Zbigniew Hoffmann: "Kłecko to wielkopolskie Westerplatte


  Zanim jednak rozpoczęły się uroczystości w Kłecku w Poznaniu zakończyły się już główne obchody miejskie. Już o godz. 8 rano na cmentarzu Nowina harcerze zapalili znicze na grobach cywilnych ofiar bombardowania z 1939 roku. Następnie o godz. 10 rozpoczęła się msza święta w intencji ofiar wojny a tuż po nabożeństwie odbyły się uroczystości przed Pomnikiem Armii Poznań. W ceremonii, która miała wojskową oprawę, udział wzięli kombatanci, harcerze, przedstawiciele służb i inspekcji, pododdziały żołnierzy oraz uczniowie z wielkopolskich szkół.

  Zobacz galerię

  Z kolei po południu w Poznaniu w holu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego otwarta została wystawa „Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w XX w.” A o godz. 16 rozpocznie się wykład dr. Łukasza Jastrząba, który przedstawiał wyniki badań dotyczące ludności cywilnej, która została zamordowana w Poznaniu podczas II wojny światowej. Do dzisiaj udokumentowano morderstwa prawie 4800 osób.  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama