Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wilda: Muzeum w starej zajezdni coraz bliżej

Karolina Koziolek
Wilda: Muzeum w starej zajezdni coraz bliżej
Wilda: Muzeum w starej zajezdni coraz bliżej Wizualizacja UMP
Jest koncepcja muzeum oraz centrum kulturalnego na Wildzie.

Wiosną zeszłego roku miasto zleciło stworzenie koncepcji dla nowego muzeum komunikacji, która ma powstać w dawnej zajezdni tramwajowej przy ul. Madalińskiego na Wildzie.

We wtorek na komisji rewitalizacji Rady Miasta pierwszy raz była ona prezentowana publicznie. Specjalnie z tej okazji do Poznania przyjechali dr Christan Rapp i architekt Gerhard Abel z Wiednia, kurator i projektant ekspozycji wiedeńskiego muzeum komunikacji „Remise”. Są oni zarazem autorami koncepcji poznańskiego muzeum.

Dla władz Poznania ważne jest, by muzeum opowiadało nie tylko historię poznańskiej komunikacji, ale też historię miasta w ogóle. Jak mówi wiceprezydent Mariusz Wiśniewski, rozwój komunikacji może być pretekstem do tego, by pokazać, jak zmieniał się i rósł Poznań.

- Obiekt ma być czymś znacznie więcej niż miejscem dla miłośników komunikacji. Chcemy, by działał też jako dzielnicowe centrum kultury - mówi.

Rapp i Abel byli w Poznaniu w ubiegłym roku, aby przyjrzeć się dawnej zajezdni. Od tamtej pory pracowali nad dwoma projektami: z jednej strony nad koncepcją centrum kulturalnego, z drugiej nad muzeum komunikacji. - Obie przestrzenie mogą i powinny działać razem i bardzo dobrze się uzupełniać - uważa dr Christian Rapp.
Koncepcja pokazana wczoraj przez wiedeńczyków zakłada wspólne wejście do obu części. Hol wejściowy mieści punkt informacyjny oraz ogólnodostępną kawiarnię. Po lewej stronie od wejścia zaprojektowano wysoką i przestronną wielofunkcyjną salę.

- Mogą się tam odbywać imprezy organizowane przez muzeum, ale także spektakle teatralne, koncerty, pokazy kinowe - mówi Gerhard Abel.

Po prawej stronie od wejścia zaplanowano główną salę ekspozycyjną (w budynkach już istniejących). Tam mają się znaleźć zabytkowe tramwaje, wokół których swobodnie można się poruszać. - Obok każdego pojazdu zaplanowaliśmy tzw. strefy tematyczne, które opowiadają historię Poznania - mówi Abel.

Na piętrze zaplanowano miejsce na strefę coworkingową. Obie przestrzenie łączy pokazowy warsztat częściowo ze szklanym dachem. Radni chwalili projekt. - To może być nasz flagowy projekt rewitalizacyjny - mówił z zadowoleniem Łukasz Mikuła.

- Obawiam się jednak o koszty i utrzymanie tej placówki - zgłaszał swe wątpliwości z kolei Antoni Szczuciński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski