W Poznaniu powstanie Dom Autysty

  W Poznaniu powstanie Dom Autysty

  Marta Danielewicz

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Licytacja obrazów na budowę domu dla osób dorosłych z autyzmem odbędzie się w sobotę w Sali Wystaw CK Zamek o godz. 16. Już dziś jednak można zobaczyć
  1/8
  przejdź do galerii

  Licytacja obrazów na budowę domu dla osób dorosłych z autyzmem odbędzie się w sobotę w Sali Wystaw CK Zamek o godz. 16. Już dziś jednak można zobaczyć wszystkie prace malarskie ©Adrian Wykrota

  Rodzice dzieci autystycznych w obawie o to, co stanie się z ich pociechami chcą zbudować dla nich Dom Autysty. Z tej okazji założyli kilka lat temu fundację, a w sobotę organizują aukcję charytatywną obrazów znanych malarzy. Ta, odbędzie się w sobotę w Sali Wystaw Centrum Kultury Zamek o godzinie 16. Jednak już dziś można zobaczyć wszystkie prace, które będzie można wylicytować.
  Mają po kilkanaście lat, a niektórzy już osiągnęli pełnoletność. Potrafią się ubrać, umyć, jednak wciąż, i już do końca życia, nie będą mogli nigdy samodzielnie funkcjonować. Nie znajdą pracy, nie założą rodziny. Wiedzą o tym ich lekarze, terapeuci, a przede wszystkim - rodzice dzieci autystycznych. Dlatego kilka lat temu założyli Fundację Dom Autysty.

  - Teraz nasze dzieci chodzą do szkoły im.
  Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu, ale po zakończeniu edukacji nie ma dla nich żadnej oferty - ani edukacyjnej, ani na rynku pracy. Mamy świadomość, że gdy nas zabraknie nie będzie miał kto się nimi zaopiekować. Dlatego chcemy zbudować dla nich dom, w którym będą pod stałą opieką, gdzie będą mogli trenować samodzielne życie, gdzie będzie też działał ośrodek zajęć dziennych - mówi Hanna Barełkowska, wiceprezes fundacji Dom Autysty. - Są oczywiście w Polsce domy opieki społecznej, ale one nie są przystosowane do osób autystycznych.

  To nie jest cały artykuł.

  Przeczytaj cały tekst w naszym serwisie Plus: To będzie pierwszy taki dom w Poznaniu
  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak zwykle...

  Pleban (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  jak zwykle zaczynają od Plebanii, a kiedy Kościół? - w Kościele sami Autysci przecież...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo