Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu powstanie 50 lokali treningowych

Błażej Dąbkowski
W Koninie Fundacja Podaj Dalej pierwsze mieszkania treningowe uruchomiła w marcu 2014 r.  dla niepełnosprawnych ruchowo
W Koninie Fundacja Podaj Dalej pierwsze mieszkania treningowe uruchomiła w marcu 2014 r. dla niepełnosprawnych ruchowo Beata Pieczyńska
Do tej pory na lokale komunalne powyżej 80 metrów kwadratowych były organizowane przetargi. Miasto sprzedawało je lub wynajmowało za czynsz określony w przetargu. Często zamiast mieszkań pojawiały się tam biura czy kancelarie. W przyszłym roku 50 dużych mieszkań trafi jednak do osób najbardziej potrzebujących - bezdomnych przebywających od dawna w ośrodkach, niepełnosprawnych czy wychowanków domów dziecka.

- Wyremontujemy je i stworzymy w nich lokale treningowe - mówi Tomasz Lewandowski, wiceprezydent Poznania. W takich lokalach ma mieszkać po kilka osób, które mają się uczyć, jak samodzielnie dbać o zdrowie, gospodarować pieniędzmi, spędzać wolny czas, załatwiać sprawy w urzędach czy przygotowywać posiłki.

Mają do nich trafić przede wszystkim poznaniacy z listy oczekujących na lokal socjalny, ale jak tłumaczy zastępca Jacka Jaśkowiaka, dach nad głową znajdą również np. podopieczni ośrodków dla bezdomnych, którzy przebywają tam od wielu lat.

- Jeżeli takie miejsce ktoś zamieszkuje od 5 lat, to jest to wyłącznie trwonienie całego nakładu pracy terapeutycznej. Trzeba dać ludziom perspektywę wyrwania z bezdomności czy nałogu. Dla miasta lokal treningowy jest bardziej bezpieczny, bo mamy nad nim większą kontrolę niż socjalnym. Lokator po przejściach nie jest pozostawiany samemu sobie - stwierdza T. Lewandowski.

Specjalne mieszkania mają być rozsiane po kamienicach w całym Poznaniu, tak by nie tworzyć gett. Pomóc w tym mają organizacje pozarządowe. To dla nich w przyszłym miesiącu zorganizowane zostanie spotkanie, na którym urzędnicy przedstawiają założenia programu.
- Zakładam stworzenie mocno rozbudowanego programu terapeutyczno-socjalnego. Chciałbym, by pieniądze na to zdobywali z funduszy unijnych nasi partnerzy z fundacji czy stowarzyszeń. My damy lokale, a Barka, Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów czy Caritas będą występować o dofinansowanie - tłumaczy T. Lewandowski.

Chęć udziału w programie deklaruje już WSL. - Patrząc na to, jak z dobrymi efektami w Skandynawii funkcjonują takie mieszkania, należy się cieszyć, że Poznań w końcu także się je stworzy. To ruch w dobrym kierunku, ale trochę szkoda, że wcześniej o tym nie pomyślano - zauważa Renata Bernas, jedna z działaczek lokatorskich.

Ale i w Wielkopolsce nie brakuje podobnych doświadczeń. Od dwóch lat dzięki Fundacji Podaj Dalej z mieszkań treningowych w Koninie mogą korzystać osoby z niepełnosprawnością. Spędzają w nich pół roku, ucząc się żyć.

Powstanie lokali treningowych to niejedyny duży projekt terapeutyczno-socjalny, który będzie realizowany w najbliższej przyszłości. W przyszłym roku może ruszyć inwestycja przy ul. Darzyborskiej, gdzie mają powstać 32 mieszkania. T. Lewandowski chciałby, by w ramach terapii własnymi rękoma wybudowali je podopieczni Barki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski