Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W najbliższy weekend w Starym Zoo rozdajemy drzewka za makulaturę!

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Drzewko za makulaturę już w najbliższą sobotę
Drzewko za makulaturę już w najbliższą sobotę Przemyslaw Swiderski
Pięć kilogramów makulatury wystarczy, by odebrać sadzonkę drzewa 21 października na terenie Starego Zoo w ramach pikniku ekologicznego. Tym samym chcemy zachęcić czytelników do recyklingu.

Recykling to jedna z wielu metod ochrony środowiska naturalnego. Zamiast wyrzucać wszystkie odpady do kosza, można oddać je do przetworzenia. Do tego chcemy zachęcić już 21 października, podczas pikniku ekologicznego, który odbędzie się w Starym Zoo. Dlatego będziemy wtedy zbierać też makulaturę. Każdy przecież ma w domu niepotrzebne kartony, stare zeszyty, gazety... Recykling makulatury pozwala na wytworzenie przedmiotów takich, jak zeszyty czy teczki a jednocześnie tona tego surowca pozwala oszczędzić 17 drzew. To ważne, zwłaszcza że coraz więcej zieleni znika z miast, a drzewa to przecież nasz dostawca tlenu. Każde drzewo produkuje w ciągu roku tyle tlenu, ile zużywa człowiek w ciągu dwóch lat. Zieleń w mieście jest ważna dla polepszenia stanu powietrza. Liście drzew dodatkowo pochłaniają dwutlenek węgla. Dlatego tak ważna jest ich ochrona. Tradycyjnie „Głos Wielkopolski” wraz z partnerami akcji: Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Poznaniu, Steną Recykling, dyrekcją poznańskiego Zoo, Veolią i Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego zaprasza i zachęca poznaniaków (i nie tylko) do wymiany zalegającej w domu makulatury na sadzonki. Wszyscy możemy przyczynić się do tego, by ratować w przyrodzie to, co najcenniejsze.

Drzewko za makulaturę

Ponad cztery tysiące sadzonek: drzew iglastych, liściastych, owocowych oraz bylin ozdobnych. To wszystko mamy do rozdania w następną sobotę uczestnikom akcji Drzewko za makulaturę. Zasady są proste. Wystarczy przyjść pod Stare Zoo 21 października między godziną 10 a 14 i przynieść ze sobą przynajmniej 5 kilogramów makulatury.

Na parkingu, przy wejściu do ogrodu zoologicznego od strony ulicy Zwierzynieckiej papier będzie zbierała firma Stena Recykling. Nas-tępnie każdy uczestnik akcji otrzyma kupon, upoważniający do odbioru drzewek. Sadzonki będą rozdawane na placu przed Grotą w Starym Zoo. Jedna osoba może otrzymać maksymalnie pięć sadzonek. Zeszłoroczna akcja pokazała, że potrafimy być proekologiczni. W dwie soboty setkom poz-naniaków rozdaliśmy ponad 6000 sadzonek. W zamian udało się zebrać w sumie 40 ton makulatury. Tym samym udało nam się ocalić przed wycinką 560 drzew. Prawdziwi rekordziści dostarczyli nawet po kilkaset kilogramów makulatury, a po odbiór sadzonek ustawiali się w długich kolejkach z samego rana. Udział w akcji brali nie tylko poznaniacy, ale także mieszkańcy całej Wielkopolski.

- „Drzewkiem za makulaturę” promujemy dobre praktyki w świadomości społeczeństwa. Zamiast wyrzucać papier do kosza można go przecież oddać w proces recyklingu. W ten sposób zataczamy koło. Dodatkowo akcji towarzyszą emocje. To piękne - tłumaczy jeden z pracowników Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, którzy w poprzednich edycjach wspierali naszą akcję.

Uczestnicy akcji do wyboru będą między innymi sosny, świerki, lipy, brzozy, a także tuje, cyprysiki i jałowce.

Eko-piknik
Jednocześnie imprezie towarzyszyć będzie piknik ekologiczny, podczas którego partnerzy naszej akcji będą promowali ideę recyklingu, budować świadomość potrzeby istnienia lasów, znajomość gatunków roślin i sposobów ich nasadzeń. Uczestnicy wydarzenia będą mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek z zakresu ekologii, segregacji śmieci, a także o tym, jak dbać o nowe sadzonki, by wyrosły z nich dorodne drzewa. Zarówno dzieci, jak i dorośli będą mogli też sprawdzić swoją wiedzę na temat otaczającej nas przyrody, parków krajobrazowych.

Dla najmłodszych uczestników pikniku ekologicznego przygotowaliśmy, wraz z Zespołem Parków Krajobrazowych oraz Lasami Państwowymi, liczne materiały o treściach ekologiczno-edukacyjnych, warsztaty i quizy ekologiczne z nagrodami.

Dodatkową atrakcją z pewnością będzie bliskie spotkanie ze zwierzętami, które zamieszkują teren Starego Zoo. Będzie więc można spotkać się oko w oko z boa dusicielem, egzotycznymi płazami oraz uczestniczyć w pokazowych karmieniach surykatek czy lemurów.

- Przy naszym stoisku edukacyjnym tradycyjnie już będziemy udzielali porad o drzewkach i krzewach, które zostaną rozdane. To ważne by wiedzieć, że każda roślina ma swoją specyfikację. Niektóre wolą gleby kwaśne, inne potrzebują więcej słońca. Ważne, by wiedzieć to wszystko zanim posadzimy nasz okaz na balkonie, czy ogrodzie. Oczywiście nasi leśnicy odpowiedzą też na inne zagadnienia z zakresu ekologii. „Drzewko za makulaturę” to akcja cykliczna, cieszymy się, że w ten sposób promujemy recykling - mówi Tomasz Maćkowiak, koordynator akcji z ramienia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

***
Część Polaków nie zawraca sobie głowy segregacją śmieci, bo nie widzi w tym sensu. Segregowanie pomaga jednak naszej planecie i ułatwia proces recyklingu. Michał Piróg opowiedział o swoim nowym ekologicznym cyklu "Gram w zielone" i sortowaniu śmieci w polskich miastach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski