Ustawa antysmogowa. Samorząd powie czym palić, a nie czym...

  Ustawa antysmogowa. Samorząd powie czym palić, a nie czym jeździć

  Zdjęcie autora materiału

  Marta Danielewicz

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Specjalna grupa interdyscyplinarna, powołana przez samorząd województwa, rozpoczęła prace na projektem uchwały antysmogowej. Miałoby to w przyszłości zapobiec emisji niebezpiecznych substancji, przede wszystkim groźnych dla zdrowia pyłów zawieszonych PM10 i PN 2,5, do środowiska. Pierwsze spotkanie odbyło się w środę.
  - Samorządowi Województwa Wielkopolskiego zależy na poprawie jakości powietrza w naszym regionie. Przed nami jeszcze wiele do zrobienia w tym zakresie. Jestem przekonana, że tak zróżnicowane grono specjalistów, naukowców, samorządowców i społeczników wypracuje optymalny model rozwiązań - powiedziała Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, podczas rozpoczęcia prac zespołu. Przewidywany termin przygotowania projektu uchwały antysmogowej i poddania jej do opiniowania to druga połowa 2017 r.

  Czytaj:
  Darmowa komunikacja, gdy zaatakuje smog


  - Obowiązujące przepisy umożliwiają sejmikowi województwa podjęcie tzw. uchwały antysmogowej, która ma status aktu prawa miejscowego - dodała Marzena Wodzińska.

  Efekty prac zespołu dotkną przede wszystkich tych, którzy sami ogrzewają swoje domy, korzystając z kotłów, pieców lub palenisk. Zgodnie z Prawem ochrony środowiska ta uchwała może określać rodzaje lub jakość paliw dopuszczonych do stosowania, lub których stosowanie jest zakazane na danym obszarze. Ponadto można wskazać w niej parametry techniczne, rozwiązania techniczne lub parametry emisji instalacji, w których następuje spalanie paliw, dopuszczonych do stosowania na danym obszarze. Wiadomo już, że uchwała nie będzie odnosić się do wjazdu do centrów miast samochodów z silnikami diesla. Nie w każdej części województwa będzie miała ten sam kształt.

  - Już pojawiają się głosy, że uchwała nie powinna być jednorodna dla całego województwa - przyznaje Maciej Wudarski, wiceprezydent Poznania. - Dla Poznania chcielibyśmy, by do 2032 roku był całkowity zakaz palenia paliw stałych, z wyjątkiem kotłów piątej klasy. Zastanawiamy się też nad wprowadzeniem zakazu palenia w kominkach.

  Uchwała miałaby zostać przyjęta na początku 2018 r. Przewidywałaby zakaz spalania mułów węglowych, flotów, mokrego drewna, a także montowania kotłów i kominków, niespełniających ekologicznych norm, emitujących szkodliwe pyły.


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brak konsekwencji

   maciej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   - Dla Poznania chcielibyśmy, by do 2032 roku był całkowity zakaz palenia paliw stałych, z wyjątkiem kotłów piątej klasy. Zastanawiamy się też nad wprowadzeniem zakazu palenia w kominkach.
   To za...rozwiń całość

   - Dla Poznania chcielibyśmy, by do 2032 roku był całkowity zakaz palenia paliw stałych, z wyjątkiem kotłów piątej klasy. Zastanawiamy się też nad wprowadzeniem zakazu palenia w kominkach.
   To za mało, w dalszej kolejności powinien iść zakaz oddychania , przecież w wydychanym powietrzu jest CO2 !

   Czytaj więcej: http://www.gloswielkopolski.pl/wiadomosci/poznan/a/ustawa-antysmogowa-samorzad-powie-czym-palic-a-nie-czym-jezdzic,12141128/zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama