Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Poznania będą rozmawiać ze stacją kosmiczną

Grzegorz Okoński
Armand Budzianowski opowiada o stacji kosmicznej
Armand Budzianowski opowiada o stacji kosmicznej Dagmara Szurgot
Rozmowy o takim zasięgu jeszcze dotąd chyba w Poznaniu nie przeprowadzono: dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 71 nawiążą kontakt radiowy z astronautami przebywającymi na terenie stacji kosmicznej! Teraz przygotowują się do 12-minutowej przygody życia – tyle bowiem czasu stacja będzie znajdowała się w zasięgu nadajnika z Ziemi, za pośrednictwem którego będą mogły porozmawiać z kosmosem.

Choć zaplanowana z NASA transmisja będzie miała miejsce w maju, uczniowie już teraz przygotowują się do rozmowy. W poniedziałek poznawały tajniki życia w stacji kosmicznej, a we wtorek uczyły się, jak programuje się marsjańskie łaziki. Ich udział w programie ARISS, przy współpracy z naukowcami z UAM i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo – Sieciowego zaaprobowała NASA, czyli Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej – agencja rządowa USA, która ma otrzymać treść pytań, które chcą zadać kosmonautom dzieci. Jest to tym ciekawsze, że normalnie na podobną zgodę czeka się rok już po wstępnym zakwalifikowaniu, a "71" zgłosiła się w październiku ubiegłego roku, a jej akces błyskawicznie wręcz został już zaakceptowany.

Zobacz też: Jak przygotować rower do sezonu? Zobacz nasz poradnik [KONSERWACJA ROWERU]

- Między 21 a 27 maja będziemy mieli możliwość zadawania pytań astronautom i od razu usłyszymy ich odpowiedzi – opowiada Agnieszka Tokarczuk, koordynująca program w SP71. - W któryś z dni tego tygodnia – będziemy wiedzieli wcześniej kiedy - ich stacja będzie przelatywać nad Ziemią w zasięgu nadajnika radiowego, za pośrednictwem którego poprowadzimy rozmowę. Oczywiście z tłumaczem, a pytania wcześniej będą przesłane astronautom przez NASA, by mogli szybko na nie odpowiedzieć, i też, by nie ryzykować, że przez np. zakłócenia, czegoś nie zdążymy powiedzieć, albo, że czegoś albo oni, albo my nie zrozumiemy. Mamy na to od dziesięciu do dwunastu minut, bo tylko tyle czasu będzie trwał nasz telemost, gdy stacja będzie w zasięgu anten nadajnika. Do końca miesiąca musimy więc przekazać Agencji to, co chcemy powiedzieć astronautom.
By uczniowie wiedzieli o czym mogą mówić, już teraz poznają kosmos z nietypowej strony – cała szkoła, klasy od najmłodszych do najstarszych, uczestniczy w spotkaniach z profesjonalistami, którzy opowiadają o Słońcu, planetach, o warunkach pracy na stacji kosmicznej – tę tematykę bardzo zgrabnie przybliża im Armand Budzianowski, mentor ARISS Europe. O Ziemi i skałach, jakie można spotkać w przestrzeni kosmicznej opowiadała natomiast Joanna Jaworska z Instytutu Geologii, a we wtorek eksperci z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo – Sieciowego przyciągnęli uwagę uczniów szczegółami dotyczącymi budowy i działania marsjańskich łazików i warsztatem dotyczącym programowania pod swojskim tytułem „Czas na Enigmę”.

- Na uczniach te informacje robią wielkie wrażenie, widać, że angażują się, że traktują te niecodzienne lekcje z wielką pasją – podkreśla Agnieszka Tokarczuk. - Widać, że chcą fachowo porozmawiać z kosmonautami...
Jednocześnie uczniowie uczą się – w ramach innego programu: „Trenuj jak astronauta” - jak np. należy się zdrowo i racjonalnie odżywiać i czym się różnią dania ziemskie, od serwowanych w Kosmosie, ćwiczą refleks, spostrzegawczość i logiczne myślenie w czasie układania puzzli i poznają ćwiczenia poprawiające sprawność fizyczną.

Pasażerowie korzystający z poznańskiej komunikacji miejskiej muszą się liczyć z poważnymi utrudnieniami. Innymi trasami pojedzie kilkadziesiąt autobusów i tramwajów.Sprawdź szczegóły. Przejdź dalej --->

MPK Poznań: 15 kwietnia trasy zmieni kilkadziesiąt autobusów...

Zobacz też: Magazyn "Info z Polski"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski