Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światełko dla Czerwca’56: Uczniowie i urzędnicy sprzątali groby

MW
Światełko dla Czerwca’56: Prezydent i uczniowie sprzątali groby
Światełko dla Czerwca’56: Prezydent i uczniowie sprzątali groby Łukasz Gdak
Poznaniacy pamiętają o ofiarach Czerwca’56. W poniedziałek na Cmentarzu Junikowskim zainaugurowana została akcja Światełko dla Czerwca’56. Groby sprzątali uczniowie szkół, a wraz z nimi przedstawiciele miasta.

Akcja rozpoczęła się przy grobie Romka Strzałkowskiego, najmłodszej ofiary Poznańskiego Czerwca.

– Zbliża się okres wakacyjny, ale jesteście tutaj. Zapalamy razem znicze pamięci, sprzątamy groby i muszę przyznać, że jestem zbudowany taką postawą – mówił do uczniów Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

– Wasza obecność jest bardzo ważna. Macie wspaniałych nauczycieli, którzy chcą wam przekazywać pewne wartości. Kiedy byłem harcerzem, opiekowaliśmy się domem pani Strzałkowskiej, matki Romka. Wtedy też po raz pierwszy sprzątaliśmy ten grób. Nie był tak okazały jak dziś, ale trzymaliśmy przy nim wartę – wspominał Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Za organizację akcji Światełko dla Czerwca’56 odpowiada Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwiec 1956, czyli jeden z jego oddziałów.

– W akcji bierze udział siedem szkół. Sprzątamy groby przy różnych okazjach – rocznic, czy choćby Święta Zmarłych. Podejmują się tego nauczyciele, a dla nas ważne jest, by muzeum nie było zamknięte w ścianach – przekonywał dyrektor Łęcki. Zaznaczył, że taka forma pamięci o ważnych postaciach jest realnym doświadczeniem, które wywołuje refleksje, a nie tylko treścią przeczytaną w szkolnych podręcznikach.

Poznań 56" - zobacz najlepsze filmy

– Szkoły, które dziś biorą udział w akcji mają poczuć i nauczyć się odpowiedzialności za te groby. Powinni czuć, że mają je pod opieką nawet wtedy, gdy ona się skończy – dodała Kinga Przyborowska z Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwiec 1956.

Z kolei Jędrzej Solarski zwrócił uwagę na to, że do obchodów Poznańskiego Czerwca miasto przygotowuje się już od początku miesiąca. „Światełko” to tylko jeden z elementów. Innym była np. zorganizowana 9 czerwca konferencja.

– Stworzyli ją uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. Muszę przyznać, że byłem zaskoczony tak wysoką wartością naukową ich prezentacji – przyznał Solarski.

Po zapaleniu zniczy on i Tomasz Łęcki chwycili miotły i zabrali się za porządkowanie grobów. Przyglądali się temu uczniowie. Od dziś to oni będą sprzątać groby ofiar. Akcja potrwa do końca miesiąca. Zaczęła się sprzątaniem pomnika najmłodszej ofiary, a zakończy porządkowaniem grobu najstarszej – 58-letniego Zdzisława Piskorskiego pochowanego na Cmentarzu Górczyńskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski