Solidarność świętuje rocznicę podpisania Porozumień...

  Solidarność świętuje rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych [ZDJĘCIA]

  KARC

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Wielkopolska "Solidarność" świętowała 37. jubileusz powstania.
  1/15
  przejdź do galerii

  Wielkopolska "Solidarność" świętowała 37. jubileusz powstania. ©Łukasz Gdak

  Wielkopolska "Solidarność" świętowała 37. jubileusz powstania. 31 sierpnia mija kolejna rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych, które dały początek NSZZ Solidarność. Uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Czerwca w Poznaniu na placu Adama Mickiewicza. - Ten dzień ma nas łączyć, a nie dzielić - mówił Jarosław Lange, przewodniczący związku apelując o solidarność społeczną.
  - To święto, które nie może być zarezerwowane dla takiego czy innego ugrupowania politycznego, dla takiej czy innej grupy ludzi. To święto wszystkich Polaków, każdego z nas - mówił na placu Jarosław Lange. - Element wspólnotowy, na który akcent położono w postulatach sierpniowych, jest aktualny także dzisiaj. Dlatego tę rocznicę organizujemy wspólnie i gdy ktoś chce dzielić, to serce boli - mówił przewodniczący związku.


  Dodawał, że dla niego ważne jest, że wydarzenie organizuje zarówno wojewoda, jak i samorząd, które reprezentują przedstawiciele różnych opcji politycznych.

  - 37 lat temu ruch społeczny zrodził się na fundamencie dwóch emocji: troski o drugiego i solidarności między ludźmi. Wszelkie późniejsze sukcesy ruchu były zasługą tych dwóch filarów - mówił Lange i wskazywał, by nie zapominać o ich wadze również dzisiaj.

  Akcentował wagę wolności słowa oraz wolności druku, jako wartości obecnie zagrożone.

  Przemówieniu towarzyszyło złożenie wiązanek kwiatów kilkudziesięciu delegacji m.in. parlamentarzystów, przedstawicieli samorządu, wojewody, policji oraz związków zawodowych działających w Poznaniu.

  Uroczystości na placu A. Mickiewicza poprzedziła msza św. w kościele ojców dominikanów przy al. Niepodległości, skąd uczestniczy przeszli na plac.

  O godzinie 20 na rondzie Solidarności członkowie KOD-u z flagami Polski i Unii Europejskiej ustawią się wokół ronda. Punktem kulminacyjnym będzie godzina 20.17.

  W ramach obchodów w sobotę, 2 września, z placu A. Mickiewicza wyruszy X Parada Motocyklowa mająca przypomnieć o jubileuszu powstania "Solidarności".

  Info z Polski
  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bz

   Stary Poznaniak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   To już nie jest święto Solidarności z lat 80-tych. Dziś to jest świeto dudy, kacperka i pisuarów.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama