Są zarzuty za zatrucie Warty. Wiemy dla kogo

  Są zarzuty za zatrucie Warty. Wiemy dla kogo

  Łukasz Cieśla, Marta Danielewicz

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Przez kilka tygodni wędkarze, miłośnicy Warty wyławiali z rzeki martwe ryby
  1/7
  przejdź do galerii

  Przez kilka tygodni wędkarze, miłośnicy Warty wyławiali z rzeki martwe ryby ©Piotr Jasiczek

  Wiemy, kto usłyszał zarzuty za zatrucie Warty szkodliwą substancją chemiczną. Podejrzane są cztery osoby. Wszystkie związane z poznańską firmą Bros. Do winy się nie przyznają. Śledztwo trwa.
  Wcześniej nikt nie podawał, komu postawiono zarzuty i z jaką spółką należy kojarzyć tę sprawę. Jak udało nam się ustalić, status podejrzanych ma trzech mężczyzn i kobieta - wszyscy związani byli lub nadal są z firmą Bros.

  W zeszłym roku poznańska Prokuratura Okręgowa zarzuciła im wylanie do kanalizacji ponad 20 kilogramów transflutryny. Chodzi o kanalizację magazynu tej firmy przy ul. Bałtyckiej w Poznaniu.
  Była podłączona do kolektora ściekowego, który prowadził do Warty. Jak się dowiedzieliśmy było to połączenie poza ewidencją, o którym Urząd Miasta, ani Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska nie wiedział. WIOŚ wprost stwierdził, że połączenie było nielegalne.
  Zobacz galerię
  Trzech pracowników miało wylać szkodliwą substancją 24 października 2015 roku, a ich działaniami miała kierować osoba związana z zarządem spółki, która jest czwartą podejrzaną. Wylanie transflutryny doprowadziło do śnięcia ponad 3 ton ryb na odcinku rzeki między mostem Lecha, a wsią Chojno pod Wronkami.

  - Bezsporne jest dla nas, że szkodliwa substancja została wprowadzona z terenu tej firmy. Śledztwo jednak wciąż trwa i trudno powiedzieć, jakie będą rozstrzygnięcia. Nie można przesądzać, że ostatecznie będzie można przypisać konkretne działania do poszczególnych osób - mówi prowadząca śledztwo prokurator Agnieszka Nowicka z poznańskiej Prokuratury Okręgowej.

  To tylko fragment artykułu. Zobacz całość w serwisie Plus:

  Zatrucie Warty: Zarzuty ma czterech pracowników firmy produkującej środki owadobójcze  Zobacz też: Wielka akcja zarybiania Warty

  Źródło: TVN 24

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo