Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszył Festiwal Dobrego Smaku

Magdalena Baranowska-Szczepańska
Ruszył Festiwal Dobrego Smaku
Ruszył Festiwal Dobrego Smaku Adrian Wykrota
W piątek zaczął się Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku. Z tej okazji na Starym Rynku znów zaroiło się od straganów kuszących regionalnymi specjałami. Zaplanowano także wiele imprez towarzyszących jak warsztaty, koncerty czy pokaz filmów kulinarnych. Impreza potrwa do wtorku.

Międzynarodowe smaki, zapachy i głosy słychać i czuć na poznańskim Starym Rynku. W piątek rozpoczął się XI Ogólnopolski Festiwal Smaków. W tym roku w ramach Poznań Food Days czeka na poznaniaków mnóstwo atrakcji. Projekt jest klamrą spinającą dotychczasowe atrakcje i nowości.

Każdy może spróbować kawałek świata
Pani Galina z Wilna jest na festiwalu już po raz jedenasty. - Ludzie lubią wileńskie smaki. Szczególnie smakuje im nasz litewski chleb, słonina, a także kwas oraz kińdziuk- wylicza.

– Litweski chleb smakuje ze słoniną tak, że palce lizać - przekonuje starsza klientka, która specjalnie w piątek wybrała się na Stary Rynek, żeby na weekend mieć wileńskie przysmaki. – Kwas gasi pragnienie, a kindziuk można kupić tylko tu.
Kińdziuk to twarda, dojrzewająca litewska wędlina. Ma kwaskowaty, pieprzny smak. - Jest zrobiona z szynki, polędwicy i boczku. Może być przechowywana nawet sześć miesięcy - tłumaczy Galina.

Ponad sto kramów oferuje smakowite specjały z niemal wszystkich zakątków Polski oraz wielu części świata. Skosztować tu można serów z Wielkopolski, Kaszub czy Podhala, nalewek z Kampinosu i Lubelszczyzny, ryb z Pomorza i Mazur, wędlin z Podlasia czy lubuskich i dolnośląskich win. Drobne przekąski w cenie od 5 do 10 złotych rozchodzą się błyskawicznie.
Z polskim podpłomykiem o uwagę rywalizuje alzacki flammkuchen. Kawałek tego przysmaku kosztuje 5 złotych. Chętnych nie brakuje. Każdy przechodzień podchodzi i przypatruje się plackom, które przypominają kawałek pizzy albo naleśnika. - W Poznaniu jesteśmy już czwarty raz. Alzacki podpłomyk najlepiej smakuje z boczkiem i cebulą na ciepło - przekonuje pani Kinga. - Dawno temu nasze babcie, kiedy zostało mi kawałek ciasta po makaronie, wrzucały taki placek na ciepłe kamienie i piekły podpłomyki - dodaje.
Ustawione w rządku polskie cydry, belgijskie piwa trapistów i wina z winnic Francji, Włoch Węgier, Rumunii, Słowenii, ale też ekologiczne, tłoczone i niefiltrowane soki z podkarpackich sadów też nie będą długo czekać na klientów. Bo zainteresowanie, mimo kapryśnej pogody, w pierwszym dniu kulinarnej imprezy, było bardzo duże.

Nie tylko jedzenie, ale także rozrywka
Festiwal to jednak dużo więcej niż staromiejski jarmark. W sobotę do skosztowania dań przygotowanych na bazie wieprzowiny z oznaczeniem jakościowym QAFP zaprasza szef kuchni Jerzy Sobieniak, w niedzielę strefą degustacyjną zawładną kucharze specjalizujący się w daniach z najwyższej jakości polskiej wołowiny.

W niedzielę odbędą się dziecięce warsztaty kulinarne prowadzone przez Katię Roman-Trzaskę. „Dojrzały jak ser” to temat zajęć, podczas których mali kucharze nie tylko nauczą się przygotowywać domowe pesto, sałatki i zdrowe przekąski, ale też dowiedzą się co to znaczy, że ser dojrzewa, jak powstaje ser i czym różnią się od siebie różne jego gatunki.

Ostatni dzień festiwalu, wtorek 15 sierpnia będzie świętem wielkopolskich rzeźników i wędliniarzy. Kiełbasa biała parzona wielkopolska wpisana została na Listę Produktów Regionalnych i Tradycyjnych w Unii Europuejskiej. Z tej okazji Wielkopolska Izba Rzemieślnicza zaprasza wszystkich chętnych na Stary Rynek na poczęstunek białą parzoną, przygotowaną na wiele sposobów.

Cały program ze szczegółowym harmonogramem imprez znaleźć można na stronie internetowej: www.poznanfooddays.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski