Remontują trasę kolejki Maltanka. Koszty są spore

  Remontują trasę kolejki Maltanka. Koszty są spore

  Zdjęcie autora materiału

  Zenon Kubiak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Kolejka Maltanka wozi pasażerów do Nowego Zoo już od 45 lat.
  1/6
  przejdź do galerii

  Kolejka Maltanka wozi pasażerów do Nowego Zoo już od 45 lat. ©Waldemar Wylegalski

  W tym roku kolejka Maltanka kończy 45 lat. Swego rodzaju prezentem dla niej jest remont trasy, która łączy rondo Śródka z Nowym Zoo. Prace już się rozpoczęły i mają kosztować aż 4,5 mln zł.
  Kolejka wąskotorowa Maltanka to jedna z największych atrakcji turystycznych Poznania. Cieszy się dużą sympatią zwłaszcza wśród tych najmłodszych, wszak kolejka wozi pasażerów do Nowego Zoo. W tym roku minęło 45 lat od oddania Maltanki do użytku, a to najwyższy czas, by wyonać generalny remont całej 3,5-kilometrowej trasy.

  - W ciągu ostatnich kilkunastu lat wykonywaliśmy tylko prace doraźne, których konieczność wynikała z bieżącej eksploatacji - wyjaśnia Iwona Gajdzińska, rzecznik MPK Poznań.


  Remont rozpoczął się 18 września, dokładnie dzień po tym, gdy po raz ostatni w tym sezonie kolejka
  wyruszyła w swoją trasę. W ramach prac wymienione zostanie w wielu miejscach torowisko i przebudowane zostaną stacje. Pojawią się nowe rozjazdy, zwrotnice i inne elementy infrastruktury torowej, zmieni się także nawierzchnia przystanków.

  - Ten generalny lifting fundujemy kolejce na jej 45 urodziny, które przypadły właśnie w tym roku. Dzięki remontowi nasza zacna kolejka nabierze nowego blasku choć nigdy nie będzie jeździć z prędkością Pendolino, bo cały jej urok polega na nieśpiesznym podróżowaniu - mówi Iwona Gajdzińska

  Maltanka jak niemal każda wąskotorówka jest unikalna jeżeli chodzi wiele parametrów technicznych, dlatego niemal wszystkie elementy potrzebne do przeprowadzenia remontu wykonywane są na indywidualne zamówienie. To powoduje też wysoki koszt remontu, który wyniesie ok. 4,5 mln zł. Prace będą prowadzone do zimy, na wiosną inwestycja ma się zakończyć, żeby kolejka powróciła na swoją trasę z początkiem nowego sezonu.

  Zobacz zdjęcia Maltanki:
  Zobacz galerię

  Zobacz wideo o kolejce Maltanka:

  źródło: gloswielkopolski.pl/x-news.pl.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo