Prof. Jacek Łuczak: Zło trzeba przekuwać w dobro

Prof. Jacek Łuczak: Zło trzeba przekuwać w dobro

Paulina Jęczmionka

Głos Wielkopolski

Aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Prof. Jacek Łuczak: Zło trzeba przekuwać w dobro

Prof. Jacek Łuczak: Zło trzeba przekuwać w dobro ©Waldemar Wylegalski

153 tys. zł w ciągu trzech dni zebrała fundacja SiePomaga na leczenie Michała, syna prof. Jacka Łuczaka, lekarza, założyciela Hospicjum Palium.
Prof. Jacek Łuczak: Zło trzeba przekuwać w dobro

Prof. Jacek Łuczak: Zło trzeba przekuwać w dobro ©Waldemar Wylegalski

Dzięki temu już za trzy tygodnie 29-letni Michał cierpiący na śmiertelną chorobę - stwardnienie zanikowe boczne wyjedzie do Chin na wszczepienie komórek embrionalnych. Wczoraj prof. Jacek Łuczak oficjalnie dziękował darczyńcom.

- Jestem wszystkim dozgonnie wdzięczny, że dali Michałowi nadzieję - mówi. - Nie spodziewałem się takiego odzewu. Jestem oszołomiony. Także tym, że mój jeszcze do niedawna radosny i energiczny syn teraz staje się niewolnikiem własnego ciała.
Zaczęło się dwa lata temu od upuszczenia kubka i niedowładu nogi, a teraz nie może sam się ruszać, zaczyna mieć problemy z przełykaniem i mówieniem. Czy leczenie w Chinach będzie skuteczne? Tego nie wiemy. Ale to nasza nowa nadzieja.

Prof. Jacek Łuczak przyznał, że tak samo jak rodziny jego własnych pacjentów, zadaje sobie pytanie „dlaczego?”, czy to przypadek, czy znak od Boga. I odpowiedzi nie znajduje. Ale szuka sensu życia dla Michała. - Jako lekarzowi, trudno mi się odnaleźć - przyznaje profesor. - Z jednej strony, wiem, że syn cierpi na nieuleczalną chorobę, a z drugiej, działają mechanizmy wypierania i zaprzeczania.

Łuczak chce przekuć zło, które spotkało jego rodzinę w dobro. Dlatego stworzył projekt dalszej rozbudowy Hospicjum Palium. W nowym segmencie budynku - na razie na jednym piętrze - mają powstać dwa nowe oddziały - geriatryczny (jedyny w regionie) z 15 łóżkami i poradnią oraz medycyny paliatywnej na 8 łóżek, specjalizujący się głównie w opiece nad chorymi na stwardnienie zanikowe boczne, czyli chorobę Michała.

Znaleźć mają się tu także m.in. pracownia RTG, USG, endoskopia, fizjoterapia. Łączny koszt budowy to ok. 12 mln zł. Pomoc może przyjść z unijnych dofinansowań, miasta i uniwersytetu. Hospicjum samo też zbiera pieniądze. Jeśli się uda, prace budowlane będą mogły rozpocząć się w przyszłym roku.Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
przypominam

TTT (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

W krzyżu cierpienie w krzyżu zbawienie

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
jestem dumna

K. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 16 / 1

Panie Profesorze, jest Pan wspaniałym człowiekiem!
Poznań jest z Pana dumny!

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Gorący temat

Wideo