Prawnuczki generała Chłapowskiego odzyskały po latach......

  Prawnuczki generała Chłapowskiego odzyskały po latach... ruiny

  Barbara Sadłowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Proces o zwrot majątku po generale Chłapowskim toczy się już od piętnastu lat, na razie zapadł tylko wyrok częściowy

  Proces o zwrot majątku po generale Chłapowskim toczy się już od piętnastu lat, na razie zapadł tylko wyrok częściowy ©Andrzej Szozda

  Sąd Okręgowy ogłosił wyrok w procesie spadkobierczyń Dezyderego Chłapowskiego. Prawnuczki odzyskały dwa zespoły dworsko-pałacowe
  Proces o zwrot majątku po generale Chłapowskim toczy się już od piętnastu lat, na razie zapadł tylko wyrok częściowy

  Proces o zwrot majątku po generale Chłapowskim toczy się już od piętnastu lat, na razie zapadł tylko wyrok częściowy ©Andrzej Szozda

  Odzyskane majątki znajdują się w powiecie wągrowieckim. Jeden w w Stawianych, drugi w Pawłowie Skockim.

  Spadkobierczynie musiały na to czekać aż 15 lat. Dopiero w 2014 r. wojewoda wielkopolski stwierdził, że zespoły dworsko-pałacowe wraz z parkami nie służyły produkcji rolnej. Odebranie ich właścicielom na podstawie dekretu PKWN z 1944 r. było niezgodne nawet z ówczesnym prawem.
  - To były parki dworskie o charakterze krajobrazowym, a budynki spełniały potrzeby mieszkaniowe - mówiła wczoraj sędzia Beata Woźniak.


  Spadkobierczynie i ich pełnomocnik aktor Franciszek Trzeciak, mąż Izabeli Chłapowskiej, muszą teraz dopełnić formalności w wydziale ksiąg wieczystych Sądu Rejonowego w Wągrowcu.

  Podczas ogłoszenia wyroku nieobecny był przedstawiciel Skarbu Państwa. Był natomiast Franciszek Trzeciak, który poza salą rozpraw nie krył goryczy.
  - Dezydery Chłapowski - ile on książek o nowoczesnym rolnictwie napisał! Niemcy się od niego uczyli, a teraz moją żonę się poniewiera w demokratycznym państwie - mówił Trzeciak.

  Nie mógł zrozumieć, dlaczego sądy orzekają jedynie o zwrocie niewielkiej części majątku, który znajduje się w fatalnym stanie.
  - To były przepiękne zabytki klasy zerowej. Ale kozy w nich trzymali i dziś są w ruinie - kontynuował Trzeciak, który domaga się odszkodowania za zniszczenie ich majątku.

  Przypomnijmy, że łącznie sprawa dotyczy kilkudziesięciu ksiąg wieczystych i 1500 hektarów w Wielkopolsce. I te procesy będą trwały nadal, ale sąd czeka w ich przypadku na uzupełnienie opinii przez biegłego.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jeśli dawny właściciel...

   kipper (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jeśli dawny właściciel zdobył majątek ciężką i uczciwą pracą Państwo powinno jego spadkobiercom dać jakąś formę odszkodowania, choćby zwrócić majątek. Dezydery Chłapowski akurat ma bardzo dobrą...rozwiń całość

   Jeśli dawny właściciel zdobył majątek ciężką i uczciwą pracą Państwo powinno jego spadkobiercom dać jakąś formę odszkodowania, choćby zwrócić majątek. Dezydery Chłapowski akurat ma bardzo dobrą historię. Jeśli zaś zdobył go wykorzystując chłopów pańszczyźnianych lub w inny szemrany sposób, nie powinien odzyskać ani złotówki. Nie może być tak, że dzisiejsi potomkowie tych chłopów będą płacić odszkodowania darmozjadom.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry