Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznańska szkoła nawiązuje łączność ze stacją kosmiczną. Uczniowie usłyszą astronautę Richarda Arnolda

Grzegorz Okoński
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 71 w środę w południe nawiążą kontakt z kosmosem – będą mogli porozmawiać z astronautami, którzy przez dziesięć minut znajdą się w zasięgu stacji radiowej Santa Rosa w Kalifornii.

Uczniowie uczestniczą w programie ARISS, w ramach którego poznawali ciekawostki dotyczące warunków życia w kosmosie, uczyli się o pojazdach wykorzystywanych do badania powierzchni obcych planet, budowali model układu Słonecznego, a także układali pytania, które chcieliby zadać astronautom. Teraz będą mogli je wysłać w przestrzeń kosmiczną i uzyskać na nie odpowiedzi!

Amateur Radio on International Space Station, czyli ARISS, jest projektem prowadzonym przez wolontariuszy. Celem jest łączność radioamatorska z astronautami i kosmonautami ze stacji orbitalnej. Projekt ma walory edukacyjne i jest skierowany do szkół z całego świata.

Zobacz też: Uczniowie z Poznania będą rozmawiać ze stacją kosmiczną

W projekt zaangażowali się krótkofalowcy z ARISS, Poznańskiego Klubu Krótkofalowców SP3YOR, Polskiego Związku Krótkofalarskiego, a także inni z 16 różnych organizacji krótkofalarskich i ochotnicy z pięciu partnerskich agencji kosmicznych (kanadyjskiej CSA, europejskiej ESA, japońskiej JAXA, rosyjskiej Rosaviakosmos, i amerykańskiej NASA). Pytania zostały przetłumaczone na język angielski i przesłane do akceptacji do NASA. Teraz szkoła nawiąże łączność z Międzynarodową Stacją Kosmiczną za pomocą instalacji radioamatorskiej w Santa Rosa w Kalifornii.
- Nasi uczniowie przeprowadzą rozmowę z astronautą Richardem Arnoldem, przebywającym obecnie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Bezpośrednia rozmowa z kosmosem, pierwsza taka w Poznaniu, będzie możliwa dzięki realizacji projektu edukacyjnego, który został przygotowany przez nauczycieli we współpracy z naukowcami z UAM, Politechniki Poznańskiej i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego w ramach programu ARISS. To wydarzenie bezprecedensowe w Poznaniu, niezwykłe doświadczenie edukacyjne dla uczniów -mówi Agnieszka Tokarczuk, koordynator projektu. Jestem przekonana, że organizacja tego typu wydarzeń przyczynia się do rozbudzenia zainteresowania astronomią, badaniami kosmosu, naukami ścisłymi, pasją do nauki samej w sobie. Chcemy pokazać dzieciom, że mają nieograniczone możliwości i że mogą spełniać swoje marzenia.

Zobacz też: Magazyn "Info z Polski"

Astronauta w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będzie korzystał z radia przeznaczonego do pracy w pasmach amatorskich. Pomiędzy Santa Rosa a szkołą będzie zestawione uruchomione połączenie telefoniczne, a dodatkowo połączy się z operatorami nadajnika moderator i mentor z ARISS. Sama łączność radiowa będzie możliwa w czasie przelotu Stacji nad Santa Rosa, przy czym ten przelot będzie trwał około 10 minut, podczas których uczniowie zadadzą astronaucie serię pytań i usłyszą odpowiedzi.
Dodatkowym przeżyciem dla uczniów będzie możliwość spotkania z generałem Mirosławem Hermaszewskim jedynym polskim kosmonautą.

POLECAMY:

Test gwary poznańskiej

Jaki samochód do Ciebie pasuje?

Stary Poznań na zdjęciach!

Loty z Poznania w 2018 roku

Wszystko o Lechu Poznań

Piękne hostessy z Motor Show

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski