Poznańska kuria zbiera materiały o dr Wandzie Błeńskiej....

  Poznańska kuria zbiera materiały o dr Wandzie Błeńskiej. Mogą pomóc w jej beatyfikacji

  KOT

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Każdy, kto zetknął się z dr Wandą Błeńską, podkreślał jej niecodzienną pogodę ducha i życzliwość do drugiego człowieka.

  Każdy, kto zetknął się z dr Wandą Błeńską, podkreślał jej niecodzienną pogodę ducha i życzliwość do drugiego człowieka. ©Marek Zakrzewski

  27 listopada mijają 3 lata od śmierci dr Wandy Błeńskiej, lekarki i misjonarki. Poznańska kuria zaapelowała o zbieranie wszelkich materiałów i relacji świadków jej życia, które mogą być przydatne podczas ewentualnego wszczęcia procesu beatyfikacyjnego.
  Każdy, kto zetknął się z dr Wandą Błeńską, podkreślał jej niecodzienną pogodę ducha i życzliwość do drugiego człowieka.

  Każdy, kto zetknął się z dr Wandą Błeńską, podkreślał jej niecodzienną pogodę ducha i życzliwość do drugiego człowieka. ©Marek Zakrzewski

  Wanda Błeńska (1911-2014), legendarna lekarka i misjonarka świeckiej z Poznania, ikona medycyny, misji i polskiego Kościoła, poznanianka 40 lat leczyła w Ugandzie chorych na trąd, gdzie zdobyła serca tamtejszych mieszkańców, którzy nazywali ją Matką Trędowatych.

  Po powrocie do rodzinnego miasta w 1991 r. nadal aktywnie działała na rzecz chory i misji. Nie dziwi więc fakt, że powstały szkoły jej imienia, a ona sama dostawała kolejne ordery, oznaczenia i honorowe tytuły. Każdy, kto się z nią zetknął, podkreślał jej niecodzienną pogodę ducha i życzliwość do drugiego człowieka.

  Od dnia jej śmierci Poznań ma swoje miesięcznice - ciche i skromne, jak sama była Pani Doktor. Każdego 27. dnia miesiąca o godz. 18 w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza przy ul. Nowina w Poznaniu odbywa się msza św. w jej intencji i w intencji misji. Następnie wierni udają się na grób misjonarki znajdujący się na tamtejszym cmentarzu i odmawiają różaniec. Już w ubiegłym roku podczas rocznicowej liturgii został odczytany apel abpa Stanisława Gądeckiego, który namawiał do zbierania materiałów dotyczących życia dr Wandy Błeńskiej, a przydatnych w przypadku ewentualnego rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego misjonarki. Przepisy kościelne stanowią, że musi upłynąć 5 lat od śmierci kandydata do zainicjowania takiego procesu.

  Informacje gromadzi ks. Jarosław Czyżewski, który teraz odnawia apel metropolity poznańskiego. Osoby, które chcą podzielić się wspomnieniami na temat Wandy Błeńskiej, proszone są o kontakt właśnie z księdzem (e-mail: jarek.czyzewski@gmail.com lub listownie: Kuria Metropolitarna, ul. Ostrów Tumski 2, 61-109 Poznań, z dopiskiem WANDA BŁEŃSKA.

  Co robił Robert De Niro w redakcji "Gazety Poznańskiej"? Opowiada Wojciech Fibak:

  źródło: glowielkopolski.pl/x-news.pl.
  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo