Poznaniacy schłodzą się przy kurtynach i mgławicach

  Poznaniacy schłodzą się przy kurtynach i mgławicach

  Zdjęcie autora materiału

  Mikołaj Woźniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Poznaniacy schłodzą się przy kurtynach

  Poznaniacy schłodzą się przy kurtynach ©Lukasz Gdak

  W poniedziałek po raz pierwszy w tym roku uruchomiono w Poznaniu mgławice i kurtyny wodne. Ulokowane będą w pięciu miejscach miasta. Z jednej lokalizacji Aquanet musiał zrezygnować.
  Poznaniacy schłodzą się przy kurtynach

  Poznaniacy schłodzą się przy kurtynach ©Lukasz Gdak

  Od kilku lat, gdy do Poznania przychodzą letnie upały mieszkańcy mogą się schłodzić przy kurtynach i mgławicach. Uruchamia je Aquanet. W tym roku mgławice pojawią się w czterech miejscach, a kurtynę wodną znajdziemy na Cytadeli.

  - Mgławice będą na placu im. Adama Mickiewicza, przy parku Wilsona, pomniku Starego Marycha i Starym Browarze - wymienia Dorota Wiśniewska z Aquanetu. I dodaje: - Na kurtynę wodną zdecydowaliśmy się tylko w jednym miejscu, na Cytadeli. Wszystko dlatego, że woda jest dostarczana z węża strażackiego, a to powoduje duże ciśnienie.

  W poprzednich latach na kurtyny skarżyli się niektórzy mieszkańcy. Tak jak nie przeszkadzają one na terenach zielonych, tak bywały kłopotliwe w centrum miasta.

  W przypadku mgławic każdy może się przy nich schłodzić jeśli ma ochotę, ale inni przechodnie mogą je ominąć „suchą stopą”.

  Aquanet musiał też zrezygnować z mgławicy na Starym Rynku: - Nie odpowiadała ona mieszkańcom i kosztowała nas dużo pracy. Na Starym Rynku odbywa się zbyt dużo imprez. Ciągle było trzeba jeździć, zakręcać i odkręcać wodę, a także przestawiać mgławicę - tłumaczy Wiśniewska.

  Mgławice i kurtyna będą uruchamiane elastycznie. Minimalną temperaturą jest 26 st. Celsjusza, ale bierze się pod uwagę też temperaturę odczuwalną i inne warunki atmosferyczne.

  - Ochłodzić będzie się można w dzień i ciepłe noce. Spryskiwacze będą działać często przez całą dobę. Ale dla wielu osób możliwość „ochłodzenia” wracając w nocy do domu będzie bezcenna - żartuje Dorota Wiśniewska.

  Spryskiwacze włączane będą do września, a jeśli będzie on wyjątkowo upalny, to działać będą także przez ten miesiąc.

  Zobacz też: Poznaniacy korzystają z pogody

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry