Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Ryszard Krynicki zostanie w tym roku honorowym obywatelem miasta. Rada Miasta zdecyduje też o wyróżnieniu zasłużonych dla miasta

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Poznańscy radni uzgodnili, że Honorowym Obywatelem Miasta Poznania zostanie w tym roku Ryszard Krynicki
Poznańscy radni uzgodnili, że Honorowym Obywatelem Miasta Poznania zostanie w tym roku Ryszard Krynicki Filip Kowalikowski
W tym roku Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania zostanie nadane Ryszardowi Krynickiemu, natomiast tytuł Zasłużony dla Miasta Poznania otrzymają: Józef Stasiński, prof. Roman Słowiński, Henryk Rozmiarek, Zenon Wechmann i Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

- Po rozmowach z klubami radnych złożyłem w Biurze Rady Miasta projekty uchwał w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Poznania oraz tytułów Zasłużony dla Miasta Poznania – mówi Grzegorz Ganowicz z Platformy, przewodniczący Rady Miasta.

W tym roku Honorowym Obywatelem Poznania zostanie Ryszard Krynicki, poeta, tłumacz i wydawca. - Jest osobą zasłużoną dla literatury polskiej, jako autor i jako wydawca – podkreśla G. Ganowicz. - Jest wybitnym polskim poetą i edytorem wielu polskich poetów. Wydawnictwo a5, które powstało w Poznaniu, a później zostało przeniesione do Krakowa, wydaje między innymi Stanisława Barańczaka, Zbigniewa Herberta czy Wisławę Szymborską.

Zobacz też: Przegląd kulturalny

R. Krynicki studiował filologię polską na UAM. Debiutował w 1964 r. w poznańskim klubie „Od Nowa”. Jest laureatem między innymi Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Nagrody Polskiego PEN Clubu, Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta, został odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

- Jego postawa w trudnych latach naszej historii była jednoznaczna i nieugięta – zaznacza G. Ganowicz. - To sprawiło, że ta kandydatura była dla wielu oczywista.

R. Krynicki w latach 70. i 80. ubiegłego wieku był związany z opozycją. Podpisał List 5, za co został objęty w latach 1976-1980 zakazem druku. Współpracował z Komitetem Obrony Robotników, publikował w opozycyjnych pismach („Solidarność Wielkopolski”, „Obserwator Wielkopolski”).

Tytuł Zasłużony dla Miasta Poznania przyznano w tym roku: Józefowi Stasińskiemu, prof. Romanowi Słowińskiemu, Henrykowi Rozmiarkowi, Zenonowi Wechmannowi i Towarzystwu Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

Józef Stasiński, artysta plastyk, specjalizuje się w medalierstwie. Wykonał ponad tysiąc medali i plakiet. Jest autorem także rzeźb, płaskorzeźb, tablic pamiątkowych i pomników. W zbiorach Rzymskiego Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie znajduje się 26 medali jego autorstwa. W 2005 roku został wyróżniony tytułem Wybitnego Wielkopolanina.
Prof. Roman Słowiński, światowej sławy naukowiec, autor licznych publikacji, członek Polskiej Akademii Nauk. Zajmuje się automatyką, robotyką i informatyką. Specjalizuje się między innymi w sztucznej inteligencji. W 2005 r. otrzymał tzw. polskiego Nobla – nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za opracowanie metodyki komputerowego wspomagania decyzji podejmowanych na podstawie niepełnych danych.

Hneryk Rozmiarek, poznaniak, były piłkarz ręczny, bramkarz. Był w drużynie, która zdobyła brązowy medal olimpijski w Montrealu. Z klubem Grunwald zdobył mistrzostwo Polski w 1971 roku. Grał w reprezentacji Polski, trzykrotnie brał udział w Igrzyskach Olimpijskich. Po zakończeniu kariery grał w Niemczech. Był też szkoleniowcem MKS Piotrcovia w Piotrkowie Trybunalskim.

Zenon Wechmann urodził się w Poznaniu. W latach 1950–1952 był członkiem konspiracyjnej organizacji powstałej z kręgu „Zastępu Wilków” V hufca ZHP w Poznaniu. Za swoją działalność został aresztowany i skazany na karę siedem lat więzienia. Brał udział w wydarzeniach Czerwca 1956 roku. W 1980 roku został członkiem Solidarności, a w stanie wojennym pomagał internowanym i ich rodzinom, kolportował wydawnictwa podziemne.

Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 zostało wyróżnione za zasługi dla pełnej poświęcenia, wieloletniej działalności na rzecz krzewienia wiedzy i kultywowania pamięci o Powstaniu Wielkopolskim.

Tytuł Honorowego Obywatela oraz tytuły Zasłużonych dla Miasta zostaną wręczone na uroczystej sesji Rady Miasta 29 czerwca, w dniu patronów Poznania - św. Piotra i Pawła.

POLECAMY:

Test gwary poznańskiej

Jaki samochód do Ciebie pasuje?

Stary Poznań na zdjęciach!

Loty z Poznania w 2018 roku

Wszystko o Lechu Poznań

Piękne hostessy z Motor Show

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski