Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Lokale treningowe zdały egzamin. Będą kolejne [ZDJĘCIA]

BLD
Każde mieszkanie socjalne ze wsparciem treningowym podzielone jest na kilka lokali, zamykanych na klucz i wyposażonych w podstawowe sprzęty
Każde mieszkanie socjalne ze wsparciem treningowym podzielone jest na kilka lokali, zamykanych na klucz i wyposażonych w podstawowe sprzęty Tomasz Lewandowski
Pół roku temu do lokali treningowych wprowadzili się pierwsi lokatorzy. Wśród nich znalazły się m.in. osoby bezdomne i ofiary czyścicieli kamienic. Po 6 miesiącach część z nich będzie mogła niedługo zamieszkać samodzielnie.

Na dniach minie pół roku od momentu kiedy do lokali socjalnych ze wsparciem treningowym wprowadzili się pierwsi lokatorzy. – Program działa od maja, właśnie kończą się pierwsze umowy najmu – informuje Beata Stroińska z Biura Spraw Lokalowych.

Obecnie w Poznaniu działa 14 mieszkań przystosowanych do potrzeb poznaniaków z problemami mieszkaniowymi, w tym osób bezdomnych, czy samotnych matek. Już w przyszłym roku ich liczba zwiększy się jednak o ponad 30. W 47 mieszkaniach funkcjonować więc będzie 160 indywidualnych lokali socjalnych (każdy pokój stanowi oddzielny lokal socjalny, zamykany na klucz i wyposażony w podstawowe sprzęty).

– Projekt się sprawdza – przekonuje B. Stroińska. I dodaje: Mamy już wytypowane osoby, które po tych sześciu miesiącach będą mogły zamieszkać samodzielnie. Część lokatorów, w tym bezdomni, znaleźli pracę w Centrum Integracji Społecznej.

Przypomnijmy, że mieszkania prowadzą operatorzy wybrani w konkursie - organizacje pozarządowe. Wśród nich znajdują się m.in. Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów, Barka, Caritas czy Monar. Te znajdujące się przy ul. Nowowiejskiego prowadzi WSL. Schronienie znalazły w nim cztery kobiety. – Dwie wraz z dziećmi przyszły z ośrodka na Starołęce, kolejne były ofiarami czyścicieli kamienic. Jako operator pomagamy im zdobyć pomoc psychologa, pracownika socjalnego, czy prawnika – opowiada Anastazja Wieczorek-Molga z WSL.

Jak z kolei zaznacza Magdalena Górska pełnomocnik prezydenta ds. interwencji lokatorskiej obawy przed sąsiedztwem w postaci lokali treningowych okazały się bezpodstawne.

– Nie otrzymujemy poważnych skarg, musieliśmy jednak zrezygnować z jednej lokalizacji, ze względu na protest wspólnoty mieszkaniowej. Od maja na własne życzenie wyprowadził się tylko jeden lokator – tłumaczy.

W tej chwili koszt wynajmu metra kwadratowego w lokalu socjalnym ze wsparciem treningowym wynosi 2,45 zł. Wszystkie z nich powstały w dużych mieszkaniach (pustostanach powyżej 80 mkw) w kamienicach. Ich zasiedlenie pozwoliło skrócić kolejkę osób oczekujących na mieszkanie socjalne. Tylko w tym roku na tzw. liście prezydenckiej znalazło się ok. 500 osób.

Poznań oferuje mnóstwo atrakcji. Co koniecznie trzeba zobaczyć w stolicy Wielkopolski? Oto 20 propozycji najwyżej ocenianych przez TripAdvisor - największy serwis turystyczny na świecie.Przejdź do kolejnego zdjęcia ------>Atrakcje na ulicach Poznania:

Co trzeba zobaczyć w Poznaniu? 20 najlepszych atrakcji! [ZDJĘCIA]

Info z Polski - Najważniejsze informacje ostatnich dni:

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Poznań: Lokale treningowe zdały egzamin. Będą kolejne [ZDJĘCIA] - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski