Poznań: Brakuje pielęgniarek w DPS-ach

  Poznań: Brakuje pielęgniarek w DPS-ach

  BLD

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Zaczyna brakować pielęgniarek w Domach Pomocy Społecznej

  Zaczyna brakować pielęgniarek w Domach Pomocy Społecznej ©DPS Bukowska

  Poznańskie Domy Pomocy Społecznej mają coraz większy problem ze znalezieniem chętnych do pracy pielęgniarek.
  Zaczyna brakować pielęgniarek w Domach Pomocy Społecznej

  Zaczyna brakować pielęgniarek w Domach Pomocy Społecznej ©DPS Bukowska

  - Nie pomagają kolejne ogłoszenia, a od stycznia robi się nam wolne 1,5 etatu – przyznaje Marek Grzegorzewski, dyrektor DPS przy ul. Bukowskiej. Potencjalnych kandydatów zazwyczaj odstraszają zarobki, a te niestety są niższe niż w szpitalach. Domy nie świadczą usług zdrowotnych, ponieważ nie posiadają statusu zakładu opieki zdrowotnej. Ich wynagrodzenie jest więc finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, a samorządowych.


  Pielęgniarka z dwudziestoletnim stażem w DPS może liczyć na pensję w wysokości 2,6 tys. zł na rękę (podstawa początkującej wynosi zaledwie 2,3 tys. brutto). – Do tego dochodzą oczywiście premie, dodatek za pracę w nocy, czy nagrody roczne, ale to jak widać nadal za mało – dodaje Marek Grzegorzewski.

  W porównaniu ze szpitalami jest także więcej obowiązków, ponieważ w Domach Pomocy Społecznej pielęgniarki zobligowane są do kompleksowej pomocy schorowanym i starszym osobom, czy opracowywania i realizacji Indywidualnego Planu Wsparcia mieszkańca.

  – Nie mamy obowiązku zatrudnienia pielęgniarek, ale nie wyobrażam sobie, żebyśmy tego nie robili, opiekując się osobami przewlekle chorymi – tłumaczy dyrektor DPS.

  Obecnie w placówce przy ul. Bukowskiej znajdują się dwa oddziały i 90 mieszkańców. W każdym z nich pielęgniarki pełnią całodobowe dyżury.  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  place

  olsztyn (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  To i tak dobrze płaci ten dps . W Olsztynie sa dps gdze podstawa pielęgniarki wynosi 1850 brutto śmiech na sali. A na rękę lepiej nie mówić bo z rozpaczy można glowa w mur walic

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo