Poznań: Bezrobotni wybudują mieszkania socjalne?

Poznań: Bezrobotni wybudują mieszkania socjalne?

Błażej Dąbkowski

Głos Wielkopolski

Aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Istnieje szansa, że w Poznaniu mieszkania socjalne i komunalne budować będą bezrobotni

Istnieje szansa, że w Poznaniu mieszkania socjalne i komunalne budować będą bezrobotni ©Grzegorz Dembiński

Wiceprezydent Poznania Arkadiusz Stasica rozważa możliwość skorzystania z nowatorskiego projektu mieszkaniowego, który realizowany jest od 10 lat w Nysie.
Istnieje szansa, że w Poznaniu mieszkania socjalne i komunalne budować będą bezrobotni

Istnieje szansa, że w Poznaniu mieszkania socjalne i komunalne budować będą bezrobotni ©Grzegorz Dembiński

12 mieszkań dla matek samotnie wychowujących dzieci, wyremontowane przedszkole i żłobek, I Nagroda Obywatelska 2014 Prezydenta RP w kategorii Partnerstwo Samorządów. To efekt pionierskiego w skali Europy projektu, dzięki któremu bezrobotni z powiatu nyskiego, w ramach szkoleń organizowanych przez tamtejszego pośredniaka, budowali domy. Teraz nad podobną inicjatywą chcą pracować władze Poznania.

- Nyski projekt zauważyłem, będąc jeszcze prezesem PTBS. To ciekawy pomysł na aktywizację zawodową dla osób bezrobotnych - mówi Arkadiusz Stasica, wiceprezydent Poznania. Zapowiada, że w najbliższych tygodniach podejmie w tej sprawie rozmowy z Powiatowym Urzędem Pracy, by lepiej poznać potrzeby poznaniaków pozostających bez pracy.

- Zamierzam się również wybrać do Nysy, by porozmawiać z władzami powiatu i wnikliwie przyjrzeć się projektowi - dodaje zastępca prezydenta.

Mieszkania wybudowane w tak nietypowy sposób mogłyby powstać na miejskich gruntach w okolicach ul. Darzyborskiej, gdzie w pobliżu znajdują się hostele dla osób bezdomnych prowadzone przez Stowarzyszenie Pogotowie Społeczne oraz noclegowania Markotu. - Je także moglibyśmy włączyć do tego projektu - zaznacza A. Stasica. Eksperyment przeprowadzony na południu Polski rozpoczął się 10 lat temu.

- Chodziło o przeszkolenie jak największej liczby osób, murarzy, dekarzy, monterów instalacji czy elektromonterów. Niejako efektem ubocznym był dom postawiony w gminie Paczków - opowiada Małgorzata Pliszka, dyrektor PUP w Nysie.

W ramach porozumienia z powiatem, burmistrz Paczkowa przygotował nieruchomość pod względem formalno-prawnym, postarał się o pozwolenie na budowę i przekazał część materiałów budowlanych. Budżet budowy dwukondygnacyjnego budynku, w którym znalazło się 12 mieszkań socjalnych, wyniósł 420 tys. zł. Blok oddano do użytku w 2008 r.
1 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Gorący temat

Wideo