Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie ulica Jarosława Ziętary?

Krzysztof M. Kaźmierczak
Proponowana lokalizacja ulicy Ziętary
Proponowana lokalizacja ulicy Ziętary Archiwum
Radni są przychylnie nastawieni do propozycji utworzenia ulicy upamiętniającej zamordowanego w 1992 roku dziennikarza Gazety Poznańskiej - Jarosława Ziętary.

Komitet Społeczny im. Jarosława Ziętary wystąpił do Rady Miasta Poznania o utworzenie ulicy Ziętary. Uzasadnił to jego związkiem z Poznaniem i faktem, że jest to jedyny dziennikarz zamordowany w Polsce w celu uniemożliwienia mu publikacji wyników ustaleń dziennikarskich. Komitet proponuje, by nazwisko dziennikarza nadać początkowemu, krótkiemu (ma paredziesiąt metrów) odcinkowi ul. Marcelińskiej, który nie ma numeracji, a sąsiaduje z budynkiem Głosu, w którym mieściła się Gazeta Poznańska.

- Popieram ten pomysł. Tym bardziej, że proponowana lokalizacja nie wywołuje problematycznych sytuacji dla mieszkańców - powiedziała nam Katarzyna Kretkowska (ZL), wiceprzewodnicząca Rady Miasta.

Żeby utworzyć nową ulicę wystarczy wymienić jedną tablicę u zbiegu z ul. Grunwaldzką i dodać drugą u zbiegu zakrętu ul. Marcelińskiej.

- Jako poznaniak i absolwent specjalności dziennikarskiej na filologii polskiej UAM w pełni popieram inicjatywę Komitetu Społecznego. Jarosław Ziętara to postać symboliczna w najnowszej historii Poznania i historii Polski - stwierdził Jan Sulanowski (PiS).

Pozytywnie do inicjatywy odnieśli się też inni zapytani o nią radni, w tym Lidia Dudziak (PiS), Joanna Frankiewicz, Wojciech Kręglewski (PO) i Marek Sternalski (PO). Swoją przychylność wyraził również wiceprezydent Poznania, Mariusz Wiśniewski.

Wraz z wnioskiem o utworzenie ulicy Komitet Społeczny wystąpił o zgodę na umieszczenia na kamienicy przy ul. Kolejowej 49 tablicy z napisem „W tym domu mieszkał Jarosław Ziętara porwany 1 września 1992 roku. Zginął dlatego, że był dziennikarzem”. Także wobec tablicy pamiątkowej radni są przychylnie nastawieni.

- Dobrze, gdyby zebrać pieniądze na ten cel ze zbiórki publicznej, bo to dla społeczeństwa, dla mieszkańców Poznania narażał się Jarosław Ziętara - zwraca uwagę Jan Sulanowski (PiS) i deklaruje, że sam chętnie dokona wpłaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Powstanie ulica Jarosława Ziętary? - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski