Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park w starym korycie Warty prawie gotowy

Anna Jarmuż
Stare koryto Warty zasypano w latach 60. Teren przez lata nie był zagospodarowany. Zamienił się w wysypisko śmieci. Przez jakiś czas pełnił też funkcję dzikiego parkingu. Dziś mamy tam piękny park
Stare koryto Warty zasypano w latach 60. Teren przez lata nie był zagospodarowany. Zamienił się w wysypisko śmieci. Przez jakiś czas pełnił też funkcję dzikiego parkingu. Dziś mamy tam piękny park Tomasz Dworek, Andrzej Rataj/Rada Osiedla Stare Miasto
Pomysł na powstanie parku w starym korycie Warty narodził się w 2012 r. Prace trwały wiele lat. Oto ich efekty.

Dobiega końca kolejny etap prac w starym korycie Warty. W parku oprócz utwardzonych alejek i małej architektury, znalazła się fontanna, amfiteatr, wiata widokowa i platforma do organizacji wystaw. Ochłodę zapewnią wypoczywającym mgławice wodne. Nad rzeką posadzono też ponad 100 drzew oraz wiele gatunków krzewów i bylin.

- To pierwszy od kilkudziesięciu lat park, który powstał zupełnie od podstaw. Będzie służył nie tylko mieszkańcom dzielnicy, ale wszystkim poznaniakom - mówi Andrzej Rataj, przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto.

Jak podkreśla, park w starym korycie powstał dzięki zaangażowaniu wielu osób. Jego budowa kosztowała prawie 5,5 mln zł. Część pieniędzy na ten cel wyłożyła RO Stare Miasto, pozostałe środki pochodziły z budżetu miasta. Pomogli też prywatni sponsorzy (m.in. firma Inwestycje Wielkopolski).

Budowa parku wpisuje się w ideę rewitalizacji terenów nadwarciańskich. Pomysł na jego powstanie narodził się w 2012 r. - podczas debaty o śródmieściu, zorganizowanej przez radnych z komisji rewitalizacji. Rok później odbyły się warsztaty, w których wzięli udział mieszkańcy, radni osiedlowi i przedstawiciele wielu instytucji (ZDM, ZZM, UM, a także studenci i wykładowcy akademiccy).

- W 2014 roku mieliśmy już wszystkie uzgodnienia projektowe - mówi Julia Wieczorek z Zarządu Zieleni Miejskiej. Do połowy 2015 r. zrealizowaliśmy pierwszy i drugi etap prac. Właśnie dobiega końca etap trzeci.

Jak wspomina Andrzej Rataj, na początku trzeba było uporządkować teren. - Wywieziono 8 ton śmieci - gruzu, kamieni, szkieł - wylicza przewodniczący RO Stare Miasto. Nawieziono też nową ziemie i uformowano teren. Z czasem w parku pojawiły się ławki, zieleń i inne elementy, które będą służyć mieszkańcom miasta. Radni osiedlowi boją się jednak, że nowy obiekt będzie dewastowany. Problemem może być też zakłócanie porządku.

- Liczymy, że w amfiteatrze organizowane będą wydarzenia kulturalne, a nie libacje alkoholowe - stwierdza Andrzej Rataj.

Takim sytuacjom zapobiec ma monitoring, który pojawi się prawodopodobnie w połowie sierpnia. - Początkowo nie był on planowany, ale poprzedni rok pokazał nam, że jest potrzebny - mówi wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

Wisienką na torcie będzie plac zabaw, który powstanie do końca maja 2017 r. Przetarg na wykonawcę obiektu został już ogłoszony. Otwarcie kopert nastąpi 1 sierpnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski