Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Olimpiada Solidarności: Młodzież pokazała, że zna najnowszą historię Polski

Anna Jarmuż
W środę w Poznaniu odbył się etap wojewódzki konkursu "Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii"
W środę w Poznaniu odbył się etap wojewódzki konkursu "Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii" Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli
Około 70 uczniów z całej Wielkopolski wzięło w środę udział w wojewódzkim etapie konkursu "Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii". Trzy osoby, które zdobyły najwięcej punktów, w czerwcu pojadą do Wrocławia, gdzie zawalczą o indeks na wyższą uczelnię.

Konkurs jest skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i obejmuje wiedzę z najnowszej historii Polski (lata 1970-1990). Jego głównym organizatorem jest Fundacja Centrum Solidarności. W Poznaniu koordynował go Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.

Olimpiada składa się z trzech etapów. W eliminacjach szkolnych wzięło udział około 3000 tys. uczniów. Najlepsi przeszli do etapu wojewódzkiego. W Wielkopolsce o udział w rywalizacji ogólnopolskiej walczyło w środę około 70 uczniów z 45 szkół.

Młodzież w poznańskim Urzędzie Marszałkowski powitała Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, która osobiście jest zainteresowana wsparciem olimpiady. Następnie uczniowie musieli zmierzyć się z testem, składającym się z różnorodnych zadań.

Przygotowując się do konkursu młodzież mogła korzystać z materiałów źródłowych, przygotowanych przez komisję konkursowa. Były wśród nich dwa filmy fabularne i dwa filmy dokumentalne.

W naszym województwie z zadaniami najlepiej poradzili sobie: Izabela Śmiejczak z Liceum Ogólnokształcącego im. J. Wybickiego w Śremie (I miejsce), Kajetan Deskowski z I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Chrobrego w Gnieźnie (II miejsce) i Marcin Sowiński z Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu (III miejsce). Teraz razem zawalczą o wspólny sukces.
- Zawody na etapie szkolnym i wojewódzkim miały charakter indywidualne. Każdy z uczniów odpowiadał za swój wynik. W kolejnym etapie – ogólnopolskim będą występowały drużyny, w skład której wejdą laureaci z każdego województwa - tłumaczy Ewa Superczyńska, dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.

Dodatkową atrakcją dla drużyn wojewódzkich będzie trzydniowa wizyta studyjna w Gdańsku. Uczestnicy olimpiady poznają tam miejsca historyczne, nawiązujące do okresu 1970-1990. Wiedza zdobyta podczas wyjazdu będzie stanowić też punkt odniesienia podczas przygotowań do ostatniego etapu konkursu.

Zwieńczeniem rywalizacji będzie uroczysty finał, który odbędzie się 7 i 8 czerwca w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.
Dla olimpijczyków wystąpi zespół COMA - ambasador IV edycji konkursu.

Laureaci konkursu "Olimpiada Solidarności. Dwie Dekady Historii" otrzymają indeksy na wyższe uczelnie (Uniwersytety: Warszawski, Wrocławski, Jagielloński i Gdański), bony na publikacje IPN oraz stypendia naukowe. Zdobywcy II i III miejsca otrzymają stypendia naukowe oraz publikacje IPN. Nagrody pieniężne czekają też na nauczycieli drużyn, które znajdą się na podium.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski