Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od poniedziałku zmiany na placu Kolegiackim

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Od poniedziałku zmiany na placu Kolegiackim
Od poniedziałku zmiany na placu Kolegiackim Waldemar Wylegalski
Złoty medalik, denar gdański z 1555 r., łyżeczka liturgiczna to tylko kilka przykładów zabytków, które znaleźli archeolodzy na placu Kolegiackim. Od poniedziałku rozpoczyna się nowy etap prac wykopaliskowych. W związku z tym zmieni się organizacja ruchu. Mieszkańcy i klienci Urzędu Miasta będą mogli zostawiać auta na parkingu przy ul. Za Bramką. Na pół godziny będzie można tutaj zostawić auto za darmo. Godzina postoju i więcej będzie kosztować tak, jak w Strefie Płatnego Parkowania.

Od roku trwają wykopaliska na pl. Kolegiackim. Do tej pory archeolodzy znaleźli prawie 3 tys. zabytków i 350 grobów.

– A zbadaliśmy zaledwie 4 proc. Kolegiaty pw. św. Marii Magdaleny. Prawdziwą sensację był na przykład pochówek z XVI wieku, szczątki człowieka z odciętym kawałkiem czaszki świadczą o przeprowadzonej sekcji zwłok. – mówi dr Marcin Ignaczak z Instytutu Archeologii UAM, który kieruje pracami zespołu, prowadzącego badania. – To wyjątkowe miejsce dla Poznania i kraju. Kolegiata była najistotniejszym kościołem średniowiecza. Nie miała jednak szczęścia. Była wielokrotnie niszczona. Badamy to co nie rozebrano, albo nie wykorzystano.

W poniedziałek rozpoczyna się kolejny etap badań archeologicznych. – Obejmą one cały plac – twierdzi Katarzyna Parysek, zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. – W związku z tym zmieni się organizacja ruchu i pojawią się pewne ograniczenia. Z użytkowania zostanie wyłączony parking, na który samochody już nie wrócą. Ruch wokół placu będzie okrężny. Będzie można dojechać do Urzędu Miasta.

Zobacz wizualizację:

Mieszkańcy czy klienci magistratu będą mogli zostawić swoje auta na parkingu biurowca przy ulicy Za Bramką. – Od poniedziałku ulica Wszystkich Świętych, na odcinku od wjazdu na parking Za Bramką do ul. Garbary, będzie dwukierunkowa, co ułatwi dojazd do parkingu – tłumaczy K. Parysek. I podkreśla: – Nie będzie się to wiązać z ograniczeniem liczby miejsc postojowych na tej ulicy.
Parking Za Bramką posiada 299 miejsc dla samochodów, z tego ponad 200 zostanie udostępnionych publicznie. – Poznaniak, który przyjedzie do urzędu, będzie mógł zostawić na tym parkingu swoje auto na pół godziny i nie zapłaci za to – podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta. – Opłata za godzinę parkowania będzie taka, jak w strefie. Dla osób, które mieszkają przy pl. Kolegiackim, ul. Za Bramką i Wszystkich Świętych, przygotowano specjalną ofertę. Będą one mogły zostawić swoje auta na parkingu Za Bramką, wykupując miesięczny abonament, który kosztuje około 70 zł.
W tej części miasta pojawią się też specjalne tablice, informujące o zmianach w rejonie pl. Kolegiackiego i dostępnych miejscach parkingowych.

Tymczasowa organizacja ruchu:

Tymczasowa organizacja ruchu
Tymczasowa organizacja ruchu UM Poznań

Po zakończeniu prac archeologicznych rozpocznie się przebudowa pl. Kolegiackiego. – Nastąpi to późną jesienią – mówi prezydent Wiśniewski. – Plac chcemy otworzyć dla mieszkańców i turystów. Ma być uzupełnieniem dla Starego Rynku.

Plac w nowej odsłonie
Rok ma trwać przebudowa pl. Kolegiackiego. Inwestycja ma zakończyć się jesienią 2018 roku.
Obecnie trwa przygotowanie projektu wykonawczego. – Późną jesienią planujemy rozpoczęcie rewaloryzacji pl. Kolegiackiego. Będzie ona opierać się na zwycięskiej pracy konkursowej – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta.
Konkurs na koncepcję rewaloryzacji wygrał Krzysztof Urbaniak z pracowni Urbantech. Zniknie parking, przestrzeń zostanie oddana pieszym. Plac będzie miał nawierzchnię z porfiru. Pojawią się nowe lampy, ławki i dużo zieleni. – Zbudowana zostanie fontanna, zegar historii. Rozpatrujemy też możliwość wyeksponowania fragmentów odkopanej Kolegiaty. Jeszcze ostatecznie nie zdecydowaliśmy, w którym miejscu to nastąpi – zdradza prezydent Wiśniewski. – Chcemy, aby pl. Kolegiacki służył nie tylko wypoczynkowi, ale także nawiązywał do historii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski