Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieodśnieżony chodnik może nas kosztować nawet 500 złotych

Anna Jarmuż
Odśnieżaniem miejskich ulic, placów i chodników zajmują się firmy zewnętrzne na zlecenie ZDM. O porządek wokół swoich nieruchomości muszą jednak zadbać ich właściciele. Inaczej grozi im mandat
Odśnieżaniem miejskich ulic, placów i chodników zajmują się firmy zewnętrzne na zlecenie ZDM. O porządek wokół swoich nieruchomości muszą jednak zadbać ich właściciele. Inaczej grozi im mandat Marek Zakrzewski
Już od kilku dni temperatura utrzymuje się na poziomie zera stopni. Na poznańskich ulicach, chodnikach i dachach może zalegać śnieg. Taka sytuacja nakłada na nas szereg obowiązków.

Odśnieżaniem miejskich ulic, placów, przejść podziemnych, ścieżek rowerowych i chodników, na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich, zajmują się firmy wyłonione w przetargu. W pierwszej kolejności oczyszczane są m.in. drogi prowadzące do miasta, dojazdy do najważniejszych instytucji, największych szpitali i budynków użyteczności publicznej, a także trasy miejskiej komunikacji autobusowej i drogi łączące osiedla mieszkaniowe z centrum miasta. Pozostałe ulice są odśnieżane i posypywane doraźnie - ze względu na stopień zagrożenia, oczekiwania mieszkańców i możliwości finansowych ZDM.

- W pierwszej kolejności staramy się reagować na zgłoszenia od pieszych, gdyż dla nich oblodzenie jest szczególnie niebezpieczne - tłumaczy Agata Kaniewska z ZDM.

Zgłoszenia dotyczące niewłaściwego utrzymania dróg i chodników można zgłaszać do ZDM (tel. 61 64 77 231, e-mail: [email protected] i na miejską infolinię Poznań* Kontakt (tel. 19 115).

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - chodniki, które położone są bezpośrednio przy granicy nieruchomości muszą być odśnieżane przez ich zarządców lub właścicieli (nie dotyczy tych, na których dopuszczony jest postój samochodów).

Prognoza pogody na wtorek i dwa kolejne dni

Źródło: TVN Meteo / x-news

- Właściciel posesji zobowiązany jest też do usunięcia sopli lodowych i nawisów śniegu z dachów i gzymsów budynku - wyjaśnia Przemysław Piwecki z poznańskiej straży miejskiej.

Odśnieżać należy też dachy. Jak tłumaczy Paweł Łukaszewski - Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, najbardziej powinni zwracać na to uwagę zarządcy obiektów wielkopowierzchniowych i budynków użyteczności publicznej (np. galerii handlowych, obiektów sportowych czy magazynów). Tam zalegający na dachu lód może wyrządzić największe szkody. Do kontroli stanu technicznego dachu, zwłaszcza po silnych opadach, zobowiązani są jednak wszyscy.

Za niewywiązywanie się z wymienionych obowiązków grozi mandat w wysokości do 500 zł (100 zł w przypadku dozorcy, który do odśnieżania jest zobowiązany umową ze spółdzielnią mieszkaniową). Ukarani mogą zostać też kierowcy, którym widoczność ogranicza szron na lusterkach i szybach (mandat w wysokości 20-500 zł).

Jednocześnie osoby, które doznały uszczerbku na zdrowiu w wyniku tych zaniedbać mogą starać się o odszkodowanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski