Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie jest ważne, ile masz lat. Centrum Inicjatyw Rodzinnych znajdzie coś specjalnego dla ciebie

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
W ubiegłym tygodniu w Centrum Inicjatyw Rodzinnych przy ulicy Ratajczaka 44 odbyły się między innymi warsztaty dla przyszłych rodziców Szkoła Radzenia, które prowadzi Fundacja Cali Mali
W ubiegłym tygodniu w Centrum Inicjatyw Rodzinnych przy ulicy Ratajczaka 44 odbyły się między innymi warsztaty dla przyszłych rodziców Szkoła Radzenia, które prowadzi Fundacja Cali Mali Łukasz Gdak
Ponad 5,4 tys. klientów, blisko 20 zrealizowanych projektów, prawie 2,3 tys. instytucji i organizacji w bazie danych, profil na FB, który ma coraz więcej polubień, 60 instytucji, z którymi podjęto współpracę... Mało? Jak zaledwie na rok działalności, to Centrum Inicjatyw Rodzinnych ma imponujący dorobek.

Grzegorz Karolczyk, dyrektor Poznańskiego Centrum Świadczeń nie ma wątpliwości, że decyzja radnych o powołaniu CIR i wsparcie tej inicjatywy przez prezydenta było strzałem w dziesiątkę.

- Bardzo dużo udało się zrobić, a trzeba pamiętać, że jest to nowa instytucja, która musiała przebić się do świadomości mieszkańców. Co więcej jedyna taka w kraju – podkreśla G. Karolczyk. - Przyjeżdżają tutaj przedstawiciele różnych samorządów, przyglądają się, jak CIR działa. Centrum odwiedzają też wycieczki zagraniczne.

Wizytę złożyły delegacje z Włoch, Norwegii i Czech. - Ci ostatni czytali naszym dzieciom bajki po czesku – mówi G. Karolczyk. I dodaje: - To nie jest typowy urząd, atmosfera jest wyjątkowa, rodzi się tu wiele pomysłów, pracownicy są pełni empatii, a dobrym duchem tego miejsca jest dyrektor Mańkowska.

Tomasz Lipiński, radny PO uważa, że centrum sprawnie działa właśnie dzięki umiejętnościom organizacyjnym i zaangażowaniu Urszuli Mańkowskiej, zastępcy dyrektora PCŚ ds. zarządzania CIR. - Jestem pod wrażeniem, jak w ciągu roku można zbudować od podstaw taką instytucję. Super – chwali T. Lipiński, który tydzień temu ponownie był gościem CIR, czytał bajki dzieciom. - Przyszło bardzo dużo maluchów.

Spotkania w ramach cyklu „Czytam i czuję” odbywają się co poniedziałek o godz. 10.30. Bajki czytają osoby znane, lubiane. - Wspiera nas Atelier Myszkowski, Studio Teatralne Blum, Zespół Tańca Ludowego z AWF-u, Straż Miejska, Patryk Piłasiewicz – mówi U. Mańkowska. - Po wysłuchaniu bajek dzieci uczą się na przykład tańczyć oberka, wspólnie z artystą malują obraz czy pan Patryk pokazuje i opowiada im o instrumentach z całego świata.

W Centrum dzięki współpracy z organizacjami pozarządowymi odbyło się przeszło 50 warsztatów dla rodziców i tych, którzy nimi zostaną. Rodzice dzieci do lat 10 mogli wziąć udział w zajęciach udzielania pierwszej pomocy. W grudniu będą warsztaty dla przyszłych rodziców Szkoła Radzenia – prowadzone przez Fundację Cali Mali (karmienie piersią, maluch w ruchu, masaż w trakcie porodu itp.). Warto więc wejść na stronę CIR i sprawdzić terminy.

- Na te spotkania najczęściej przychodzą pary, to jest budujące – uważa U. Mańkowska. - Fundacja Matecznik prowadziła bezpłatne porady prawne dla rodziców. Warto podkreślić, że adwokaci, mecenasi dyżurowali wolontaryjnie. Kontynuacją tego projektu była konferencja „Przygotuj się do porodu po ludzku. Poznaj swoje prawa w ciąży, porodzie i laktacji”.

Odbyła się ona w oddziale PCŚ przy ul. Małachowskiego. Rodzice mogli przyjść z dziećmi, wysłuchać prelegentów, ale także skorzystać z porad położnej, czy dowiedzieć się od Damiana Napierały, zastępcy dyrektora PCŚ, jakie przysługują im świadczenia po urodzeniu dziecka.

Poznań oferuje mnóstwo atrakcji. Co koniecznie trzeba zobaczyć w stolicy Wielkopolski? Oto 20 propozycji najwyżej ocenianych przez TripAdvisor - największy serwis turystyczny na świecie.Przejdź do kolejnego zdjęcia ------>Atrakcje na ulicach Poznania:

Co trzeba zobaczyć w Poznaniu? 20 najlepszych atrakcji! [ZDJĘCIA]

Z Wojewódzkim Urzędem Pracy, który jako jeden z pierwszych odpowiedział na propozycję współpracy CIR, realizowany jest projekt „ABC rynku pracy” - młodzież miała możliwość porozmawiania z doradą zawodowym, a teraz we wtorek odbędą się warsztaty dla kobiet powracających na rynek pracy.

- Natomiast 6 grudnia w godz. 15-18 zapraszamy rodziców i dzieci na Mikołajki w centrum – zachęca U. Mańkowska. - Czekają na nich niespodzianki.

Projekty realizowane przez CIR można byłoby wymieniać długo - Letnia Akademia Roboty, Poznań Poznań, tej!, Wielka Kontra Tycia, Torba Pełna Kultury – ale trzeba też wspomnieć o „Korkach w centrum”. Na początku z bezpłatnych korepetycji uczniowie podstawówek i gimnazjów mogli korzystać w CIR-ze. Teraz „korki” udzielane są także na Naramowicach, Jeżycach i przy Św. Marcinie. - Korepetycji udzielają emerytowani i młodzi nauczyciele, ale także radni miejscy wsparli ten projekt – zaznacza U. Mańkowska.

CIR ma ofertę nie tylko dla najmłodszych i ich rodziców, tych, którzy oczekują potomstwa, młodzieży, ale i seniorów (konkurs z okazji dnia Babci i Dziadka, „Ciśnienie na życie”).

- Organizujemy wydarzenia, które łączą pokolenia – twierdzi U. Mańkowska. - CIR powstał po to, by promować, wspierać i informować poznańskie rodziny. Wraz z całym zespołem dbamy o to aby czuli się Państwo u nas jak w domu. A dzięki współpracy z organizacjami pożytku publicznego mamy wiele do zaoferowania.

W CIR-ze można również złożyć wniosek o wydanie karty rodziny dużej. Odebrało ją już ponad 854 klientów. - Realizujemy też usługę „Wygoda dla 3+”, w ramach której pracownik dostarcza kartę do domu klienta. Skorzystały z tego 52 rodziny – mówi U. Mańkowska.

Poznań na przełomie wieków. Czy bardzo się zmienił?

Poznań 20 lat temu. Czy bardzo się zmienił? Oceńcie sami! [ZDJĘCIA]

Info z Polski - Najważniejsze informacje ostatnich dni:

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski