Najlepsze zdjęcia dokumentalne na wystawie w Poznaniu...

  Najlepsze zdjęcia dokumentalne na wystawie w Poznaniu [ZDJĘCIA]

  RED

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  BZ WBK Press Foto 2017 - I miejsce Kultura
  1/5

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Renata Dąbrowska

  149 zdjęć, których nie da się zapomnieć, spotkanie autorskie z laureatką konkursu, dwudniowe warsztaty fotograficzne, dwa aparaty Instax mini 70 do wygrania – to wszystko od piątku w Galerii Pix.House w Poznaniu.
  Nagrodzone zdjęcia przypominają nam, co było ważne w Polsce i na świecie w ubiegłym roku. Przywołują na nowo emocje związane z takimi wydarzeniami jak m.in. Światowe Dni Młodzieży, czy Euro 2016, ale przede wszystkim pokazują ludzi w ich codzienności, która może być bardzo odmienna w zależności od części świata.

  Zobacz galerię

  - Codziennie powstają setki, jak nie miliony zdjęć. Jaka jest obecnie rola fotoreportera?
  Czy to dziennikarz z aparatem, czy też artysta? Na pewno to osoba, która musi świadomie i rzetelnie obserwować, rejestrować i analizować otaczającą rzeczywistość. Konkursy fotografii prasowej to nie tylko nobilitacja dla środowiska fotoreporterów, ale także bardzo ciekawa forma selekcji najciekawszych zdjęć wykonanych w danym roku. Oczywiście zawsze dyskutuje się o wyborach jury, ile osób, tyle gustów, ale to też bardzo pozytywny czynnik - dyskusja nad zdjęciami. Przedsięwzięcia takie jak BZ WBK Press Foto pełnią ważną, bo pozwalają w ramach wystaw pokonkursowych prezentować dobrą fotografię szerokiej grupie odbiorców – powiedział Adrian Wykrota z Galerii Pix.House, laureat 11. edycji konkursu BZ WBK Press Foto.

  Laureatem najważniejszej nagrody w konkursie za Zdjęcie Roku jest Szymon Barylski, freelancer. Nagrodzone zdjęcie zostało wykonane w marcu 2016 r. w obozie uchodźców w Idomeni na granicy grecko-macedońskiej, do którego przybywają tysiące imigrantów z różnych warstw społecznych, uciekając przed wojną, śmiercią i głodem.

  - To zdjęcie, na które trzeba chwilę popatrzeć. Nie od razu wszystko jest jasne i zrozumiałe. Panuje na nim pozornie chaos i bałagan. Jednak po chwili wypatrujemy pośród tej złości, przepychanek i tłoku skuloną kobietę, jej pozbawione nadziei spojrzenie, rezygnację i apatię. Zajmuje tylko niewielki fragment kadru, a jednak jest najważniejsza i nasz wzrok nieodparcie trafia właśnie na nią. To bardzo przejmujące zdjęcie – powiedział Piotr Janowski, przewodniczący jury 13. edycji konkursu.

  Cały fotoreportaż, z którego pochodzi Zdjęcie Roku, zajął również I miejsce w kategorii Wydarzenia.

  Karolina Jonderko poprowadzi także dwudniowe warsztaty fotograficzne. Podczas warsztatów odbędzie się konkurs na najlepsze zdjęcie. Nagroda główna to aparat Instax mini 70 w filmem.

  Wernisaż wystawy zdjęć laureatów 13. edycji konkursu BZ WBK Press Foto 2017 odbędzie się 25 sierpnia o godz. 18.00 w Galerii Pix.House. Wcześniej, o godz. 16.30, odbędzie się spotkanie autorskie z Karoliną Jonderko, laureatką tegorocznej edycji konkursu. Wstęp jest wolny.

  Obejrzyj także:

  Gwyneth Paltrow pojawiła się na planie filmu „Avengers 4”  Źródło: Cover Video

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama