Muzeum Unitry będzie miało swoją własną siedzibę

  Muzeum Unitry będzie miało swoją własną siedzibę

  Anna Jarmuż

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Muzeum Unitry będzie mieć swoją siedzibę

  Muzeum Unitry będzie mieć swoją siedzibę ©Waldemar Wyleglaski

  Do tej pory sprzęt Unitry można było oglądać w poznańskim Zespole Szkół Łączności. Ze względu na brak miejsca, nie można tam było jednak pokazać wszystkiego. Teraz muzeum będzie miało własną siedzibę.
  Muzeum Unitry będzie mieć swoją siedzibę

  Muzeum Unitry będzie mieć swoją siedzibę ©Waldemar Wyleglaski

  Kiedyś posiadanie magnetofonu czy radia, wyprodukowanego przez firmy z zrzeszenia Unitra, dla wielu było prawdziwym marzeniem. Bardzo trudno było je jednak „upolować”. W czasach PRL-u sprzęt ten był przeznaczony przede wszystkim na eksport. Szeroko dostępny stał się dopiero w latach 90. Nadal był jednak bardzo drogi.

  Choć zrzeszenie Unitra przeszło do historii, w domach wielu Wielkopolan wciąż znaleźć można sprzęty takich firm jak Diora, Fonika, Radmor, ZRK, Eltra i Tonsil.
  W Poznaniu wyszukiwaniem i gromadzeniem elektronicznych perełek zajmuje się Stowarzyszenie Unitra Muzeum. W jego zasobach znajduje się nie tylko sprzęt z Polski, ale też z krajów, do których był on eksportowany - Francji, Niemiec, Hiszpanii czy Kanady. Wśród zbiorów są prawdziwe cuda, których w całej Europie zachowało się tylko kilka egzemplarzy.

  - Nasza kolekcja liczy już około 5 tysięcy sztuk - przyznaje Paweł Matuszak, prezes stowarzyszenia, który sprzętem Unitry zainteresował się już w połowie lat 80.

  Zobacz też: W Poznaniu pokazano nowy transporter opancerzony Husar 4x4


  To, że takich pasjonatów jest więcej, pokazała frekwencja w dotychczasowych edycjach Nocy Muzeów. Dawny sprzęt przychodzili oglądać nie tylko poznaniacy, ale ludzie z różnych rejonów Polski.

  Do tej pory część eksponatów wystawiana była w poznańskim Zespole Szkół Łączności. Ze względu na brak miejsca, nie można tam było jednak pokazać wszystkiego. Teraz Muzeum Unitry będzie miało własną siedzibę.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo